ME 2021: Kozakiewicz z rekordem Polski, sztafeta w finale

Szymon Gagatek 2021-05-21 13:40

Czworo Polaków awansowało do półfinałów rywalizacji indywidualnej podczas piątej sesji eliminacyjnej mistrzostw Europy w Budapeszcie. Najlepiej z biało-czerwonych spisał się Jan Kozakiewicz, który poprawił rekord Polski na 50 m stylem klasycznym. Z kolei w rywalizacji sztafet 4x200 m stylem dowolnym nasze zawodniczki zajęły 7. miejsce i po południu popłyną w wyścigu medalowym.

Kozakiewicz nie po raz pierwszy i na pewno nie po raz ostatni zachwycił swoją dyspozycją w żabkarskim sprincie. Jedną długość basenu przepłynął w 26.82. Tym samym został pierwszym Polakiem, który na długim basenie złamał w tej konkurencji barierę 27 sekund. W eliminacjach szybszych od niego było tylko trzech znakomitych zawodników: Adam Peaty (26.34), Nicolo Martinenghi (26.54) i Ilja Szymanowicz (26.72). Dla podkreślenia tego, jak dobry był to występ, warto wspomnieć, że wynik naszego reprezentanta daje mu obecnie 9. miejsce w Europie i 15. na świecie w klasyfikacji wszech czasów na dystansie 50 m stylem klasycznym. Z dalszą rywalizacją pożegnał się natomiast Jan Kałusowski, który zajął 48. lokatę.

Wartościowym osiągnięciem popisała się też Katarzyna Wasick. Medalistka rywalizacji na 50 m stylem dowolnym była 8. w eliminacjach na dwukrotnie dłuższym dystansie. Uzyskała rezultat 54.31, płynąc szybciej od minimum olimpijskiego. Do najlepszej szesnastki nie awansowały niestety pozostałe Polki. Kornelia Fiedkiewicz finiszowała 28. (55.55), a Dominika Kossakowska uplasowała się na 35. pozycji. Już rano Femke Heemskerk z Holandii i Anna Hopkin z Wielkiej Brytanii złamały barierę 54 sekund (odpowiednio 53.84 i 53.94).

Eliminacje na dystansie 200 metrów bez większych problemów przebrnęli nasi najlepsi grzbieciści. Radosław Kawęcki był 8. (1:57.79), a Jakub Skierka znalazł się tuż za nim z czasem 1:58.15 i po południu zaatakuje minimum na igrzyska. Na 28. lokacie sklasyfikowany został trzeci z Polaków, 17-letni Ksawery Masiuk (2:00.80). Poranne zmagania wygrał Brytyjczyk Luke Greenbank, który poprawił rekord swojego kraju (1:54.67), wyprzedzając najszybszego europejczyka w historii, Jewgienija Ryłowa (1:55.74).

Pod koniec eliminacji czekały nas jeszcze emocje związane ze startem Polek w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. Walka o finał trwała do ostatnich metrów i zakończyła się sukcesem. Aleksandra Knop (2:01.74), Aleksandra Polańska (1:59.84), Paulina Nogaj (2:02.40) i Dominika Kossakowska (1:59.30) uzyskały łączny czas 8:03.28, nieznacznie wyprzedzając Francuzki i Słowenki. W gronie najlepszych nasze kraulistki znalazły się z 7. wynikiem. Najszybsze okazały się Włoszki, finiszując przed Izraelkami i Dunkami.

4x200 m stylem dowolnym kobiet
7. Polska (Aleksandra Knop, Aleksandra Polańska, Paulina Nogaj, Dominika Kossakowska)   8:03.28 -> FINAŁ