MP 15-latków: Niespodziewane rozstrzygnięcia

Joanna Kwatera 2018-12-17 02:12

15-latkowie aż do ostatniego dnia mistrzostw kraju w tej kategorii wiekowej kazali kibicom czekać na rekordy w konkurencjach indywidualnych, ale za to w niedziele ustanowili ich aż dwa. Dziś na listę rekordzistów wpisali się Paweł Uryniuk i Jan Zubik. Najlepszymi zawodnikami tej imprezy zostali Marta Klimek i Michał Daszkiewicz.

Wyścigi finałowe rozpoczął od mocnego uderzenia Zubik. Reprezentant Polonii Warszawa miał nie lada konkurenta w wyścigu o złoto rocznikowych mistrzostw Polski na 200m stylem motylkowym, gdyż dużo lepszym rekordem życiowym przed startem mógł się poszczycić Uryniuk, który z resztą najmocniej rozpoczął ten wyścig. Zubik z każdą kolejną długością basenu niwelował jednak tę stratę, a znakomity finisz Warszawianina sprawił, że na mecie zameldował się sporo przed Uryniukiem, okraszając dodatkowo  swój występ nowym rekordem Polski 15-latków!  Swoją życiówkę natomiast wynikiem 2:00.17 Zubik poprawił aż o ponad pięć sekund! To pierwsza porażka pływaka G-8 Bielany Warszawa w tych mistrzostwach. Nie myślał jednak długo smucić się Uryniuk. W konkurencji 100m stylem zmiennym pokazał prawdziwą klasę po raz pierwszy w historii naszego kraju przepływając ten dystans poniżej pięćdziesięciu siedmiu sekund w tej kategorii wiekowej! Czasem 56.63 wyprzedził zdobywców kolejnych miejsc na podium Jana Gąstała i Łukasza Sowę, którym także udało się złamać granicę minuty na tym dystansie.

Najwyżej punktowany wynik mistrzostw wśród chłopców uzyskał w niedzielę najlepszy pływak tych zawodów Michał Daszkiewicz. Jego występ na 1500m stylem dowolnym, w którym osiągnął rezultat 15:38.19 umocnił go tylko na pozycji lidera tej klasyfikacji. Drugie miejsce w tym wyścigu zajął Konrad Zieliński, który był także drugi w rankingu na najlepszego pływaka tej imprezy, a dopiero na trzeciej pozycji uplasował się w niej Uryniuk.

Jedynym, który pokonał dziś dystans 100m stylem dowolnym poniżej pięćdziesięciu sekund był Mateusz Chowaniec, notując pierwszy raz życiu czas 49.91, trzeci najbardziej wartościowy rezultat mistrzostw. Komplet zwycięstw w stylu klasycznym zaliczyli natomiast w tej imprezie Alicja Wojtkowiak i Nazar Zhuravel. Pływak WKS Śląsk Wrocław potrzebował dziś na pokonanie dystansu 200m 2:15.24, natomiast reprezentantka Parku Wodnego Tarnowskie Góry 2:30.91. Ponadto Wojtkowiak okazała się najlepsza w stylu zmiennym, pokonując na 100m Marię Murawską i Zuzannę Famulok, które znów musiały zadowolić się niższymi stopniami podium. Czas zwyciężczyni to 1:03.81.

Komplet zwycięstw w rywalizacji sztafet wywalczyli w Ostrowcu Świętokrzyskim zawodnicy G-8 Bielany Warszawa, którzy w niedziele wygrali jeszcze konkurencję 4x100m stylem zmiennym i w składzie: Stanisław Żołądź, Mikołaj Dobrindt, Paweł Uryniuk i Wiktor Ćwiek zameldowali się na najwyższym stopniu podium, ocierając się o rekord kraju swoich o rok starszych kolegów z klubu wynikiem 3:48.79. W zmaganiach drużynowych kobiet była to jedyna konkurencja, której nie wygrały reprezentantki Polonii Warszawa. Po dwóch rekordach Polski 15-latek na 4x100 i 4x200m stylem dowolnym dzisiaj Warszawianki musiały zadowolić się srebrnym medalem ustępując miejsca zawodniczkom Gim 92 Ursynów Warszawa. Anna Kozińska, Gabriela Herbreder, Nina Kawka i Sandra Chąciak, uzyskały wynik 4:18.85 i do rekordu kraju brakło im dokładnie osiem dziesiątych sekundy.

Wśród kobiet najlepszymi zawodniczkami zostały Mata Klimek tuż przed Martyną Jabłońską, a dopiero trzecią lokatę z niewielką stratą zajęła Aleksandra Knop, ale dla niej zapewne ta impreza jest  tylko przystankiem przed zaczynającymi się już we wtorek mistrzostwami Polski seniorów i młodzieżowców w Lublinie.

W klasyfikacji medalowej triumfowali zawodnicy G-8 Bielany Warszawa z łączną sumą 14 krążków, z czego 8 to złote. Najwięcej, bo aż 19 laurów zdobyli reprezentanci Polonii Warszawa, którzy zajęli drugą lokatę w rankingu, a na trzeciej pozycji znalazła się ekipa Unii Oświęcim (8 medali).