Udany poranek biało-czerwonych

Szymon Gagatek 2012-12-15 11:39

Bardzo dobrze spisywali się Polacy w kwalifikacjach czwartego dnia Mistrzostw Świata w pływaniu na krótkim basenie, które odbywają się w Stambule. Do sesji finałowej awansowała trójka naszych reprezentantów!

W pierwszej dzisiejszej konkurencji - 50 m stylem grzbietowym - z rewelacyjnej strony pokazała się Aleksandra Urbańczyk. Zawodniczka trenująca w Łodzi uzyskała czwarty wynik kwalifikacji – 26.95 s! Szybsze od niej okazały się tylko Zhao Jing z Chin (26.69 s), Amerykanka Olivia Smoliga (26.75 s) i Australijka Rachel Goh (26.86 s). Trzymamy kciuki, żeby w wieczornych półfinałach również wszystko poszło po myśli naszej reprezentantki!

Awans w kwalifikacjach wywalczył również Konrad Czerniak. Polak miał trzynasty czas (47.95 s) w rywalizacji na 100 m stylem dowolnym. Najszybszym zawodnikiem w sesji porannej okazał się Evgeny Lagunov z Rosji, z czasem 47.34 s. Jego rodak, złoty medalista na dystansie 50 m kraulem - Vladimir Morozov był czwarty (47.58 s). Rozdzielili ich: Włoch Luca Dotto (47.43 s) i Matthew Grevers ze Stanów Zjednoczonych (47.51 s).

Na 28. miejscu kwalifikacje 100 m stylem motylkowym zakończyła Anna Dowgiert. Nasza reprezentantka uzyskała wynik 59.80 s. Najlepszy czas rano wywalczyła Liu Zige. Chinka przepłynęła cztery długości basenu w 57.31 s, o zaledwie jedną setną sekundy wyprzedzając Kanadyjkę Noemie Thomas. Sensacją było odpadnięcie wicemistrzyni olimpijskiej z Londynu w tej konkurencji, wczorajszej zwyciężczyni 50 m stylem motylkowym, Lu Ying. Zawodniczka z Państwa Środka startowała w drugiej z siedmiu serii i - nie mając przeglądu sytuacji - przeliczyła się z możliwościami rywalek, kończąc rywalizację na 18. pozycji.

Kolejny świetny występ zaliczył Jan Świtkowski. Polak w swoim trzecim starcie pobił trzeci rekord życiowy – tym razem na 100 m stylem zmiennym. Od teraz wynosi on 54.32 s (poprzedni był gorszy o 0.66 s!) i całkiem możliwe, że przetrwa tylko kilka godzin. Wszystko dlatego, że wieczorem nasz zawodnik wystartuje w półfinałach,  został bowiem sklasyfikowany na piętnastej pozycji. Pierwsze miejsce zajął Ryan Lochte, który jako jedyny złamał granicę 52 sekund (51.75 s).

Na 50 m stylem dowolnym pań nie zobaczyliśmy żadnej z naszych reprezentantek. Najlepszy czas uzyskała Aliaksandra Herasimenia – 24.27 s. Na drugim miejscu znalazła się Francesca Halsall z Wielkiej Brytanii (24.41 s), a zaledwie jedną setną sekundy za nią przypłynęła Christine Magnuson z USA.

W kolejnej konkurencji zobaczyliśmy aż dwie Polki. Na 200 m stylem zmiennym wystartowały Alicja Tchórz i Karolina Szczepaniak. Po wczorajszej niedyspozycji Tchórz chyba nie ma już śladu. Dziś ustanowiła swój nowy rekord życiowy – 2:11.39 i została sklasyfikowana na 12. miejscu. Do awansu do finału zabrakło niespełna sekundy. Na 25. pozycji znalazła się Szczepaniak, która jednak popłynęła dużo wolniej niż kilkanaście dni temu na Grand Prix w Poznaniu (2:14.48). Triumfowała Katinka Hosszu (2:07.07). Węgierka o 1.02 s wyprzedziłą Ye Shiwen z Chin. Trzecia była koleżanka z reprezentacji Hosszu – Zsuzsanna Jakabos.

Ostatnią dziś indywidualną konkurencją była rywalizacja w kwalifikacjach mężczyzn na 50 m stylem klasycznym. Wygrał ją Norweg, Alexander Hetland, który uzyskał czas 26.60 s. Drugi był Francuz, Florent Manaudou – Mistrz Olimpijski na 50 m stylem dowolnym, a trzeci – Felipe Lima z Brazylii. Do półfinałów ledwo zakwalifikował się Fabio Scozzoli. Włoch zajął szesnastą pozycję, o jedną setną sekundy wyprzedzając Sasę Gerbeca z Chorwacji.

Na zakończenie dnia odbyły się kwalifikacje kobiecych sztafet 4x100 m stylem dowolnym. Z czwartego toru w finale wystartują Amerykanki, które uzyskały czas 3:34.27, płynąc w składzie: Lia Neal, Allison Schmitt, Shannon Vreeland i Olivia Smoliga. Drugie miejsce zajęły Australijki (3:35.26), a trzecie – znakomicie spisujące się w Stambule w rywalizacji drużynowej – Dunki (3:35.98).