Tajpej 2017: Czerniak o włos od medalu

Szymon Gagatek 2017-08-25 15:37

Konrad Czerniak zajął najwyższą lokatę spośród reprezentantów Polski w trakcie przedostatniego dnia zmagań pływaków na Uniwersjadzie w Tajpej. Zawodnik AZS UMCS Lublin był 4. w bardzo emocjonującym finale swojej koronnej konkurencji, 100 m stylem motylkowym. Do złotego medalu zabrakło mu zaledwie dziewiętnastu setnych sekundy.

Podopieczny Michała Szymańskiego dobrze rozpoczął wyścig i na półmetku plasował się na 3. pozycji. W końcówce stawka delfinistów bardzo się wyrównała i o podziale medali decydowały ułamki sekundy. Ostatecznie Czerniak uzyskał czas 52.00 i został sklasyfikowany tuż za podium. Do niespodziewanego zwycięzcy, Aleksandra Sadownikowa, który płynął na 1. torze, zabrakło mu naprawdę niewiele. Rosjanin pokonał dwie długości basenu w 51.81. Drugi był Andrij Chłopcow z Ukrainy (51.91), a z brązu cieszył się Henrique Martins z Brazylii - szybszy od Polaka o zaledwie cztery setne sekundy!

Już chwilę później nasz znakomity pływak wskoczył do wody po raz kolejny, by walczyć o wejście do finału 50 m stylem dowolnym. Awans nie przyszedł mu łatwo, ale puławianin dopiął swego plasując się na 8. lokacie z wynikiem 22.32. Czerniak pozbawił miejsca w ósemce samego Andrija Howorowa z Ukrainy, który był wolniejszy o dwie setne sekundy. Po południu padły pierwsze rezultaty poniżej dwudziestu dwóch sekund. Wywalczyli je Brazylijczyk Italo Duarte (21.93) i Ari-Pekka Liukkonen z Finlandii (21.99).

W pozostałych wyścigach finałowych cieszyliśmy się z 5. pozycji naszych reprezentantów. Najpierw w wykonaniu Alicji Tchórz na 50 m stylem grzbietowym, a następnie za sprawą męskiej sztafety 4x200 m stylem dowolnym. Podopieczna Grzegorza Widanki pokonała jedną długość basenu w 28.32. To trzeci wynik w jej karierze w konkurencji, w której zrobiła w tym roku spore postępy i zbliżyła się nawet do rekordu Polski. Na najwyższym stopniu podium wśród sprinterek znalazły się ex aequo Kira Toussaint z Holandii i Ali DeLoof z USA (28.07), wyprzedzając o siedem setnych sekundy kolejną Amerykankę Hannę Stevens.

W naszej sztafecie doszło do jednej zmiany w porównaniu z eliminacjami. Damiana Goździka na trzeciej zmianie zastąpił Michał Poprawa. Biało-czerwoni dzielnie walczyli o jak najwyższą lokatę do samego końca. Wyścig nieźle rozpoczął Mateusz Wysoczyński (1:50.10), później dobrze poradził sobie Rafał Bugdol (1:49.64), swoje zrobił Poprawa (1:50.92), a świetny finisz Kacpra Majchrzaka (1:46.88) pozwolił nam utrzymać piątą pozycję z łącznym czasem 7:17.54. Wygrali Japończycy, wyprzedzając Amerykanów i Rosjan.

Półfinały przebrnęły natomiast dwie zawodniczki Juvenii Wrocław. Na dystansie 50 m stylem klasycznym Dominika Sztandera nie zdołała powtórzyć swojego wyczynu z sesji porannej, ale wynik 31.78 i tak wystarczył, by spokojnie awansować do wyścigu finałowego z 6. miejsca. Popołudniowe zmagania zdominowała Andrea Cottrell z USA, która jako jedyna złamała barierę trzydziestu jeden sekund (30.82). Z kolei na 200 m stylem motylkowym 8. była Klaudia Naziębło. Wrocławianka zanotowała trzeci czas w swoim życiu (2:11.95). Odpadła jedynie Anna Dowgiert, która zajęła 13. pozycję na 50 m stylem dowolnym (25.68).

W trakcie sesji finałowej ustanowione zostały dwa nowe rekordy Uniwersjady. Autorką pierwszego była Simona Quadarella. Włoszka triumfowała w rywalizacji na 800 m stylem dowolnym, uzyskując rezultat 8:20.54 - lepszy niż na mistrzostwach świata w Budapeszcie. Tak świetne osiągnięcie w stolicy Węgier dałby jej czwartą lokatę! Drugi rekord również padł w kobiecym finale wśród kraulistek. Na dystansie 200 metrów Siobhan Haughey z Hongkongu zanotowała czas 1:56.71, wyraźnie wyprzedzając Amerykankę Katherine Drabot (1:57.61) i Arinę Openyszewą z Rosji (1:58.53).