MPSIM: finały dnia pierwszego

Jarek Blazek 2012-12-19 20:29

Pierwszy dzień Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców rozgrywanych na pływalni w Ostrowcu Świętokrzyskim już za nami. Rozdanych zostało dzisiaj 10 kompletów medali, padły również wyniki lepsze niż dotychczasowe rekordy Polski. Zapraszam na skrót wydarzeń z Ostrowca Świętokrzyskiego, które miały miejsce podczas dzisiejszego wieczoru.

Pierwszym rozegranym finałem, a raczej najszybszą serią w tej konkrencji, był wyścig na 1500 m stylem dowolnym pań. Do 800 metra tempo dyktowała Joanna Zachoszcz z AZS AWM Olsztyn, która jednak w dalszej części dystansu odpadła z rywalicacji o zwycięstwo. Tempo doskonale wytrzymały Donata Kilijańska (KSZO Ostrowiec) i Justyna Burska (Piątka Konstantynów), któr zajęły w tym wyścigu odpowiednio 1 i 2 miejsce. Zachoszcz utrzymała pozycję medalową - zdobyła brąz.

W półfinałach na 50 m stylem dowolnym odpadł Paweł Korzeniowski (AZS AWF Warszawa). Nie jest to jednak niespodzianką z dwóch powodów - nie jest to najmocniejszy dystans Pawła i są to jego pierwsze zawody od Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Czas, który trzeba było popłynąc, aby dostać się do finału to 0:22,74 s.

Półfinały na 50 klasycznym wygrała druga z sióstr Zachoszcz - Paulina (ta z kolei od niedawna reprezentuje barwy MKP Szczecin). Popłynęła 0:31,77 s. Ósma, Aleksandra Pelowska,  uzyskała czas 0:33,06 s. i tyle trzeba było pływać, aby przebrnąć do finałowej rundy. Tu poległa Karolina Szczepaniak z AZS AWF Katowice, która w karierze ten dystans pływała już o wiele szybciej. Niespodzianką są dobre występy Karoliny Urbańskiej (AZS-AWF Warszawa), która do tej pory była raczej kojarzona ze stylem grzbietowym oraz zmiennym.

Finał na 400 m stylem dowolnym to prawdziwa dominacja 18-to latków. Zwyciężył najbardziej utytułowany z nich - Filip Zaborowski (MKP SMS Szczecin), który uzyskał rezultat 3:44,69 s. Szkoda, że przed paroma dniami Filip, z powodu zatrucia, nie mógł wystartować na tym dystansie w Mistrzostwach Świata w Istambule, mógłby uzyskać tam bardzo wartościowy rezultat. Drugi był jego kolega z klasy Marcin Kaczmarski (KSZO Ostrowiec) a trzeci Filip Bujoczek ze Śląska Wrocław. Czwarty na mecie - Wojciech Wojdak (BOSiR Brzesko SMS Oświęcim) wynikiem 3:47,70 ustanowił nowy rekord Polski w kategorii 16-to oraz 17-to latków.

Wyścig finałowy na 200 m stylem grzbietowym nie mógł mieć innego scenariusza. Wygrał nasz świeżo upieczony Mistrz Świata z Istambułu - Radosław Kawęcki (Korner Zielona Góra). Podopieczny Pana Jacka Miciula, mimo, że uzyskał wynik daleki od swoich ostatnich wyczynów, wygrał zdecydowanie z czasem 1:52,12 s. Drugi na mecie zameldował się Krzysztof Jankiewicz z Nawy Skierniewice, a trzeci Daniel Świetlicki, trenujący na codzień w Springfield w USA, w tym samym ośrodku co Agnieszka Ostrowska czy Marta Stępień, która obecnie spełnia się tam na stanowisku asystenta trenera.

Wyścigi półfinałowe na 100 m stylem grzbietowym wygrała zawodniczka Śląska Wrocław, która swoje pierwsze ktoku stawiała w klubie Aqua 15 Bydgoszcz - Maja Zawiszewska. Uzyskała ona rezultat 1:01,16 s. Ósmy wynik dający miejsce w jutrzejszym finale to 1:03,11 s.

Półfinały na 100 m stylem motylkowym wygrał Oskar Krupecki z MKP Szczecin przed Marcinem Tarczyńskim oraz Michałem Poprawą. Ósmy wynik Rogera Kuranta to 0:54,04 s. Finał w dniu jutrzejszym.

Wyścig na 200 m stylem zmiennym Pań wygrała zgodnie z oczekiwaniami zawodniczka Juvenii Wrocław - Alicja Tchórz, która uzyskała 2:12,07 s. Druga na mecie była Szczepaniak a trzecia Zuzanna Chwadeczko (Lublinianka Lublin SMS Szczecin).

Poniżej oczekiwań popłynęły dziewczęta na 200 m stylem motylkowym. Złoty medal dał czas 2:11,20 s. a uzyskała go Marcelina Radlińska z AZS AGH Kraków, która o 0,15 s. wyprzedziła drugą na mecie Paulinę Sikorę z AZS AWF Warszawa. Brązowy medal dla wspomnianej przed chwilą, zwyciężczyni 200 m stylem motylkowym - Alicji Tchórz. Ma dziewczyna zdrowie a to nie był jej ostatni start. Dopiero ósme miejsce zajęła w tym wyścigu faworytka Mirela Olczak.

200 m stylem zmiennym panów był bardzo emocjonującym wyścigiem. Zwycięstwa co prawda nie dał sobie wydrzeć olimpijczyk z Londynu - Marcin Tarczyński (1:56,98 s.) ale bardzo mocno nasiskają młodsi zawodnicy - drugi na mecie Jan Świtkowski (1:57,29 s.) i trzeci Poprawa (1:57,65 s.). Dalej...przepaść.

Półfinały na 100 m stylem dowolnym pań wygrała Paulina Żelazna ze Śląska wrocław z wynikiem 0:55,85 s. Druga na mecie zameldowała się Katarzyna Ptasinska z AZS Warszawa, Diana Sokołowska z Juvenii Białystok była trzecia. Na miejscu czwartym...niezniszczalna Tchórz :) Kwalifikację do finału dał czas 0:57,20 s.

Rywalizacje panów na 50 m stylem dowolnym wygrał faworyt - zawodnik z Puław, na codzień trenujący w Hiszpanii pod okiem Bartosza Kizierowskiego - Konrad Czerniak, który uzyskał 0:21,35 s. Drugie miejsce zajął Filip Wypych z Trójki Łódź, trzecia pozycja przypadła Kacprowi Majchrzakowi z Warty Poznań (0:22,04), który finiszował jedną setną sekundy za Wypychem. Tuż za Majchrzakiem finiszował Jakub Pasula z AZS AWF Warszawa (przegrał brąz o jedną setną sekundy).

Rywalizację finałową żabkarek wygrała ta najmłodsza - Dominika Sztandera z Juvenii Wrocław, która w pięknym stylu poprawiła rekord Polski 15-to latek, który od dzisiaj wynosi 0:31,45 s. Druga była na mecie Chwadeczko a trzecia Weronika Paluszek ze Śląska Wrocław, która także uporała sie z barierą 32 sec (0:31,98 s). Dopiero szósta była najbardziej doświadczona w tym dystansie Ewa Ścieszko z Łodzi.

Sztafetę 4 x 50 m stylem zmiennym mężczyzn wygrał zespół AZS-AWF Warszawa, który do złotego medalu dołożył rekord Polski. Sztafeta płynęła w składzie Miłosz Mikicin, Filip Rowiński, Korzeniowski i Pasula. Miejsce drugie wywalczył zespół Kornera Zielona Góra a medal brązowy pojedzie do Łodzi za sprawą ekipy Trójki Łódź. Z kolei sztafetę 4 x 100 m stylem dowolnym pań wygrały zespoły z z Wrocławia. Pierwsze były zawodniczki Śląska (Anna Dowgiert, Paulina Żelazna, Maja Zawiszewska, Iga Haraf), które do mety dopłynęły przed Juvenią (Tchórz!!!, Klaudia Naziębło, Beata Pożarowszczyk i Paulina Kłopocka). Miejsce trzecie z nowym rekordem Polski 17 i 18-to latek wywalczył zespół Unii Oświęcim (Joanna Janiczek, Alicja Ulatowska, Kamila Kunka i Katarzyna Górniak).

Jutro kolejny dzień zmagań na pływalni "Rawszczyzna". Rozpoczynamy punktualnie o 9:00!