Plebiscyt

Bohaterowie 2016 – Najlepszy Polak w NCAA

Szymon Gagatek 2017-01-22 20:00

Kilkudziesięciu polskich pływaków pływa obecnie za oceanem w barwach wielu amerykańskich uniwersytetów. Każdy z nich łączy starty w zawodach akademickich z nauką na rozmaitych kierunkach. Wielu odnosi sukcesy, także po powrocie do kraju. Nie inaczej było w 2016 roku. Czas więc ogłosić wyniki głosowania w kategorii "Najlepszy Polak w NCAA"!

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2016 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop. 

Najlepszy Polak w NCAA: Katarzyna Wilk - 53 pkt

Ostatni rok startów w barwach Uniwersytetu Południowej Kalifornii był dla krakowianki wyśmienity. Już w lutym pomogła ekipie Trojans w zdobyciu pierwszego w historii uczelni tytułu mistrzyń konferencji Pacific-12. Kilka tygodniu później popisała się rewelacyjną formą na mistrzostwach NCAA. Przyczyniła się do zwycięstwa sztafety USC na dystansie 4x100 jardów stylem dowolnym, a indywidualnie zajęła trzecie miejsce na 100 jardów stylem dowolnym! Wielokrotnie popriawiała najlepsze czasy w historii polskiego pływania na jardach na 50, 100 i 200 y stylem dowolnym. Do sezonu letniego przygotowała się za oceanem na tyle dobrze, że na mistrzostwach Polski w Szczecinie ustanowiła rekord kraju na 100 m stylem dowolnym i po raz trzeci w karierze wywalczyła sobie kwalifikację olimpijską. W Rio de Janeiro wystąpiła wraz z koleżankami w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym.

2. miejsce: Jan Świtkowski - 43 pkt

Lublinianin świetnie zaaklimatyzował się na Uniwersytecie Florydy i w 2016 roku był jedną z czołowych postaci drużyny Gators. Podopieczny Gregga Troy'a w pierwszej połowie roku zanotował wartościowe osiągnięcia na mistrzostwach NCAA. Wraz z kolegami plasował się na trzeciej lokacie w sztafetach 4x100 i 4x200 jardów stylem dowolnym, a indywidualne zmagania na 200 jardów stylem dowolnym i zmiennym kończył na czwartych pozycjach. Następnie udał się do Toronto, gdzie wypełnił minimum olimpijskie. W maju zaprezentował się na mistrzostwach Europy, ocierając się o podium na dystansie 200 m stylem motylkowym i w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. Po występie na igrzyskach w Rio powrócił za ocean i w nowym roku akademickim zdążył już zanotować kilka wartościowych rezultatów, które niemal gwarantują mu uczestnictwo w kolejnym ligowym czempionacie.

3. miejsce: Klaudia Naziębło - 25 pkt

Druga Polka, obok Katarzyny Wilk, której w marcu udało się wystąpić w finałowym wyścigu konkurencji indywidualnej na mistrzostwa NCAA. Na najważniejszych akademickich zawodach w USA wrocławianka znalazła się na siódmym miejscu na dystansie 200 jardów stylem motylkowym. Kilka tygodni wcześniej została wicemistrzynią Atlantic Coast Conference w tej konkurencji, była też druga na 400 jardów stylem zmiennym. W trakcie całego roku zdołała wyśrubować najlepsze czasy w historii polskiego pływania na jardach w aż pięciu konkurencjach (100 jardów stylem grzbietowym, 100 i 200 jardów stylem motylkowym oraz 200 i 400 jardów stylem zmiennym). Na letnich mistrzostwach Polski wygrała rywalizację na 200 m stylem motylkowym, na zimowych była najlepsza na o połowę krótszym dystansie. Do tego dołożyła pięć złotych krążków w sztafetach.

Głosy otrzymali także:
4. Paweł Werner - 21 pkt
5. Weronika Paluszek - 1 pkt

zdjęcie: Wojciech Kurzydło

=============================================

Osoby tworzące kapitułę (skład możecie znaleźć w naszej zapowiedzi) miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

=============================================

Zawodnik Dekady: Radosław Kawęcki
Zawodnik Roku: Radosław Kawęcki
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: Paweł Juraszek
Junior Roku: Kacper Stokowski
Juniorka Roku: Paulina Piechota
Trener Roku: Michał Szymański
Najlepszy Polak w NCAA: Katarzyna Wilk
Najlepszy Polak na wodach otwartych: (23 stycznia)
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: (24 stycznia)
Bohater Internautów: (31 stycznia)