Plebiscyt

Bohaterowie 2017 - Trener Roku

Szymon Gagatek 2018-01-29 20:00

Postać trenera to nieodłączna część sukcesu każdego zawodnika. To właśnie szkoleniowcy pilnują, by połączenie talentu i ciężkiej pracy dawało jak najlepsze efekty. W wyborze Bohaterów Roku nie mogło więc zabraknąć kategorii, w której moglibyśmy uhonorować ich wysiłki. Nadszedł czas na ogłoszenie wyników głosowania naszej kapituły w kategorii "Trener Roku".

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2017 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop. 

Trener Roku: Marcin Kacer - 64 pkt

Reprezentujący BOSiR Brzesko szkoleniowiec doprowadził w 2017 roku Wojciecha Wojdaka do jego największego sukcesu w karierze. Współpraca obu sprawiła, że w lipcu cieszyliśmy się z wicemistrzostwa świata Wojdaka na 800 m stylem dowolnym. Olbrzymie wrażenie mogło robić zwłaszcza to, w jaki sposób obaj dążyli do tak wielkiego osiągnięcia, przez kilka miesięcy pokonując codziennie 140 kilometrów na trasie Brzesko-Dębica, by móc przygotowywać się na długim basenie. Sukcesów międzynarodowych nie brakowało, a na krajowym podwórku Wojdak radził sobie równie dobrze. Po raz pierwszy w karierze sięgnął przecież po zwycięstwo w Arena Grand Prix Pucharze Polski i zdobywał medale letnich mistrzostw kraju.

2. miejsce: Michał Szymański - 25 pkt

Po ubiegłorocznym zwycięstwie, tym razem trener Warty Poznań znów znalazł się w naszym plebiscycie bardzo wysoko. Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że kolejne sukcesy na arenie międzynarodowej świętował jego wychowanek, Kacper Majchrzak. Coraz lepszą formę prezentują też Konrad Czerniak i Marcin Stolarski, do szybkiego pływania powróciła Anna Dowgiert. Dodatkowo w grupie Szymańskiego pojawił się kolejny świetny i utalentowany zawodnik. Michał Chudy bardzo szybko zaaklimatyzował się w Poznaniu i pod koniec roku zanotował fantastyczne występy na mistrzostwach Europy w Kopenhadze.

3. miejsce: Grzegorz Widanka i Andrzej Wojtal - po 23 pkt

Na trzeciej pozycji znaleźli się ex aequo kolejni dwaj znakomici szkoleniowcy. Grzegorz Widanka ma za sobą kolejny rok sukcesów ze swoim żeńskim Dream Teamem Juvenii Wrocław. Alicja Tchórz została m. in. wicemistrzynią Starego Kontynentu na krótkim basenie, Dominika Sztandera pokazała, że należy do czołówki europejskich żabkarek na dystansie 50 metrów, a najmłodsza w tej grupie Kornelia Fiedkiewicz na dobre rozpoczęła pościg za najlepszymi polskimi sprinterkami. Trener Widanka pomógł też tradycyjnie trenującej na co dzień w Stanach Zjednoczonych Klaudii Naziębło przygotować się do startów na mistrzostwach świata i Uniwersjadzie.

Z kolei Andrzej Wojtal dopilnował, by Paweł Juraszek po bardzo dobrym 2016 roku, w następnym sezonie zrobił kolejny olbrzymi krok w kierunku światowego topu. Ich współpraca zaowocowała miejscami w finałach 50 m stylem dowolnym zarówno na mistrzostwach świata, jak i na mistrzostwach Europy. Nie pozostaje nic innego, jak trzymać kciuki, by w najbliższym czasie obaj wciąż podążali wspólnie na sam szczyt. Szkoleniowiec Dziewiątki Dzierżoniów ma też do oszlifowania diament wśród dziewcząt. Zaledwie 16-letnia Karolina Jurczyk pokazała już swój olbrzymi potencjał w Netanji, zdążyła już też zadebiutować na mistrzostwach Europy seniorów, gdzie była najmłodszą postacią w kadrze.

Głosy otrzymali także:
5. Paweł Wołkow - 22 pkt
6. Maciej Certa - 8 pkt
7. Sylwia Kowalska - 4 pkt

* Głosy otrzymał również trener Radosława Kawęckiego, Paweł Słomiński, jednak ze względu na miejsce w kapitule zrezygnował z udziału w tej kategorii.

=============================================

Osoby tworzące kapitułę miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w walce o tytuł Bohatera pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

=============================================

Zawodnik Roku: Wojciech Wojdak
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: Michał Chudy
Junior Roku: Kacper Stokowski
Juniorka Roku: Weronika Hallmann
Trener Roku: Marcin Kacer
Najlepszy Polak w NCAA: (30 stycznia)
Najlepszy Polak na wodach otwartych: (31 stycznia)
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: (1 lutego)
Trener Roku zawodników niepełnosprawnych: (2 lutego)
Bohater Internautów: (10 lutego)

zdjęcie: fanpage Wojciecha Wojdaka