Polska

Mistrzostwa Szkół Sportowych: Tytuł zostaje w stolicy!

Joanna Kwatera 2019-04-08 23:44

Miniony weekend obfitował w wiele ciekawych i prestiżowych imprez pływackich na krajowym podwórku, a jedną z nich były Mistrzostwa Szkół Sportowych. Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach wiekowych, a wśród 10-13latków oraz 14-15latków wyraźnie triumfowali uczniowie Szkoły Podstawowej 263 z Warszawy, którzy obronili pozycję liderów tej klasyfikacji.

W najmłodszej kategorii wiekowej swoją dominację pokazali uczniowie ze stolicy, gromadząc na swoim koncie w sumie aż 501 pkt! To mniej niż w zeszłym roku, ale niemal identyczna przewaga nad drugą w tabeli tym razem Szkołą Podstawową 158 również z miasta stołecznego (362 pkt). Aż cztery złote krążki dla SP 263 zdobył Jan Brzóska, który zaprezentował się wyśmienicie w konkurencjach 50, 100 i 200m stylem dowolnym oraz 100m stylem motylkowym. Zawodnik z rocznika 2006 okazał się znacznie lepszy od swoich rywali, notując odpowiednio czasy 26.14, 56.75, 2:05.05 i 1:01.44. W konkurencji 200m stylem dowolnym dodatkowo ustanowił swój rekord życiowy, a rezultat ten był najwyżej punktowanym wynikiem w tej kategorii wiekowej wśród chłopców (501 pkt). W rywalizacji delfinistów dodatkowo okazał się lepszy od swojego kolegi klubowego Filipa Toppa, który dołożył do konta drużyny trzy złote krążki triumfując na 100 i 200m stylem klasycznym oraz 200m stylem zmiennym, nie mając sobie równych wśród swoich rówieśników. Wśród grzbiecistów prym wiódł Bartosz Brzozowski, zwyciężając 100 i 200m tym stylem. Do konta medalowego krążek z najcenniejszego kruszcu dorzuciła też Klaudia Jagodzińska na 100m stylem dowolnym oraz sztafety 4x100m stylem dowolnym dziewcząt i chłopców, a także mieszana 4x50m stylem zmiennym. Zwycięstwo SP 263 odniosła też w rankingu medalowym, a jej uczniowie zdobyli w sumie 17 krążków w tym aż trzynaście razy stawali na najwyższym stopniu podium.

Za nimi w tabeli punktowej uplasowali się pływacy SP 158 w Warszawie, a największy wkład w sukces drużyny wniósł Antonin Fronczak, meldując się na drugiej pozycji na 50, 100 i 200m stylem dowolnym, a także drużyna dziewcząt i chłopców na 100m stylem dowolnym, która również dotarła do mety na drugiej pozycji. Brąz na najdłuższym dystansie stylem grzbietowym zdobyła dla szkoły Karina Wilanowska.

Trzecie miejsce w tabeli punktowej wywalczyli uczniowie SP 75 z Krakowa, a na wyrazy szczególnego uznania zasłużyła w tej ekipie Julia Smurzyńska. 13-latka zwyciężyła w dwóch konkurencjach 200m stylem zmiennym oraz 200m stylem grzbietowym, uzyskując najwyżej punktowany rezultat w swojej kategorii wiekowej w drugiej z nich – 2:24.65 (560 pkt), a tym wynikiem poprawiła swój rekord życiowy na tym dystansie o niemal dokładnie cztery sekundy. SP z Krakowa uzyskała natomiast łącznie 311 pkt, wyprzedzając zdecydowanie pływaków z Oświęcimia.

Wśród 14-15latków to również uczniowie SP 263 z Warszawy święcili triumfy na raciborskiej pływalni w miniony weekend. Aż trzy razy, w rywalizacji sprinterskiej wśród kraulistów oraz na 100 i 200m stylem grzbietowym najszybciej do mety docierał Oliwier Sieczek. Potrójny wicemistrz Polski juniorów na 100m grzbietem zanotował drugi najbardziej wartościowy wynik zawodów w swojej kategorii wiekowej 56.97 oraz drugi najlepszy w swojej karierze. Uczeń warszawskiej szkoły wywalczył też drugą lokatę na 100m stylem dowolnym, meldując się na mecie tylko za Mateuszem Mamcarzem z SP8 Oświęcim. Ten uplasował się też dwukrotnie przed kolejnym srebrnym medalistą z SP 263 Warszawa Ksawerym Masiukiem na dystansie 100m stylem grzbietowym oraz motylkowym. Masiukowi jednak udało się w weekend stanąć indywidualnie na najwyższym stopniu podium, a zrobił to w konkurencji 200m stylem zmiennym (2:12.05). Złote krążki dla swojej szkoły zdobyli jeszcze Marcel Tarasewicz (200m stylem klasycznym) i Julia Dębska (50m stylem dowolnym) oraz sztafety 4x100m stylem dowolnym chłopców i 4x50m stylem zmiennym mix. W sumie uczniowie z Warszawy uzyskali 492 pkt.

Drugie miejsce w tabeli punktowej zdobyli pływacy Szkoły Podstawowej 44 Mistrzostwa Sportowego z Bydgoszczy, w dużej mierze dzięki zasłudze Marianny Rydyńskiej, która wygrała konkurencje 100m stylem motylkowym oraz 200m stylem zmiennym oraz zajmowała drugie lokaty na 100 i 200m stylem grzbietowym. Pomogła też drużynom ze swojej szkoły stanąć na drugim stopniu podium na dystansach 4x100m stylem dowolnym dziewcząt i 4x50m stylem zmiennym mix, a szkoła jej zgromadziła w sumie 433 pkt.

Na obu dystansach stylem grzbietowym lepsza od Rydyńskiej okazała się Klaudia Tarasiewicz, która wygrała jeszcze konkurencje 100 i 200m stylem dowolnym, uzyskując najwyżej punktowany rezultat wśród dziewcząt w tej kategorii wiekowej w ostatniej z nich 2:02.95, ale i to nie wystarczyło by pokonać zdobywców trzeciej lokaty w tym rankingu pływaków SP 8 z Oświęcimia. Najlepszy pływak wśród 14-15latków Mateusz Mamcarz za rezultat w konkurencji 200m stylem dowolnym, w której uzyskał wynik 1:55.18, wygrał też na dystansie dwa razy krótszym tym stylem(53.56) oraz na 100m stylem motylkowym (58.44). Czwarte złoto dla szkoły wywalczyła jeszcze Renata Wilczek, zwyciężając zmagania żabkarek na dystansie 100m (1:13.97).