Wilk z dwoma medalami Mistrzostw USA

Szymon Gagatek 2012-11-30 14:06

Katarzyna Wilk wraz z koleżankami zdobyła dwa medale - srebrny i brązowy - w konkurencjach sztafetowych pierwszego dnia Mistrzostw Stanów Zjednoczonych na pływalni jardowej. Oprócz niej w sesji finałowej w Austin zobaczyliśmy również Michała Domagałę i Adama Mączewskiego.

Wilk wieczorem wystartowała aż trzy razy. Już w pierwszym finale dnia zdobyła brązowy medal. Zawodniczki Uniwersytetu Południowej Kalifornii zajęły w wyścigu sztafet 4x50 jardów stylem dowolnym trzecią pozycję, z czasem minimalnie gorszym niż w wygranych przez nie kwalifikacjach (1:29.47). Rywalizację wygrały reprezentantki Uniwersytetu Arizony, które ustanowiły nowy rekord mistrzostw (1:28.63). Pod koniec dnia Wilk odebrała jeszcze srebrny medal za sztafetę 4x100 jardów stylem zmiennym. Polka popłynęła w tym wyścigu na kraulowej zmianie. Kiedy wskakiwała do wody, jej ekipa była na prowadzeniu, ale na finiszu lepsza od naszej zawodniczki okazała się Margo Geer i ostatecznie Uniwersytet Arizony triumfował w kolejnej konkurencji. Indywidualnie polska pływaczka wystartowała jeszcze na 50 jardów kraulem. W finale C, do którego się zakwalifikowała, zajęła drugą pozycję (22.59 s) i została sklasyfikowana na osiemnastym miejscu. Warto jednak dodać, że w sesji wieczornej szybszych od niej było tylko jedenaście zawodniczek.

Michał Domagała popłynął w finale A na 500 jardów stylem dowolnym. Tak jak w kwalifikacjach - wieczorem również zajął ósmą pozycję, ale ze znacznie gorszym czasem - 4:28.06 (rano 4:23.17). Przez większość wyścigu znajdował się na siódmym miejscu, ale ostatecznie został wyprzedzony przez wszystkich zawodników. Wygrał, po niesamowitym finiszu, Michael McBroom (4:16.08), który dopiero na finiszu wyprzedził prowadzącego od samego startu Matthew Barbera (4:16.62). Obu rozdzielił jeszcze Wenezuelczyk, Cristian Quintero (4:16.56).

W dwóch wyścigach sztafetowych miał okazję płynąć Adam Mączewski. Razem z kolegami z Uniwersytetu w Pittsburghu zajął trzecie miejsce w finale B na 4x50 jardów kraulem, natomiast na 4x100 jardów stylem zmiennym jego drużyna była dziewiąta. On sam wystartował w tej konkurencji na pierwszej zmianie (w stylu grzbietowym) i uzyskał całkiem niezły czas - 48.44 s.

Ciekawie miało być na 50 jardów kraulem w rywalizacji mężczyzn, jednak w finale A nie wystąpili ostatecznie Ryan Lochte i Nathan Adrian (który w eliminacjach ustanowił nowy rekord zawodów - 18.82 s). Wieczorem prawdziwym dominatorem sprintu okazał się Matthew Grevers (18.88 s), który wyprzedził Davisa Tarwatera o 0.48 s. W wyścigu na 200 jardów stylem zmiennym ze swoimi rywalami nie miał również problemów Ryan Lochte, który uzyskał czas 1:40.97. Ponad trzy sekundy za nim finiszował James Lendrum, który zajął drugie miejsce.