Chwilo trwaj, jesteś piękna… - relacji z ostatniego dnia Mistrzostw Świata część pierwsza

Szymon Gagatek 2012-12-16 18:11

Niesamowicie rozpoczęła się sesja finałowa piątego i ostatniego dnia Mistrzostw Świata w pływaniu na krótkim basenie, które odbywają się w Stambule. Najpierw olbrzymią radość sprawiła nam Aleksandra Urbańczyk, sięgając po brązowy medal na sprinterskim dystansie w stylu grzbietowym. Później pozytywne emocje tylko spotęgował Radosław Kawęcki, który od dziś może szczycić się tytułem Mistrza Świata na 200 m stylem grzbietowym, człowieka, który powstrzymał samego Lochte’ego!

Kawęcki od samego początku utrzymywał się w czołówce wyścigu. Już po stu metrach stało się niemal jasne, że walkę o medale stoczą Polak i dwaj pływacy z USA. Na prowadzeniu cały czas znajdował się Lochte, tuż za nim płynął jego rodak, Ryan Murphy, a także Polak. Podopieczny Jacka Miciula złoto wyrwał amerykańskiej koalicji dopiero na ostatnich metrach. Wspaniale wykonany ostatni nawrót i dopłynięcie do ściany pozwoliły mu wyprzedzić Lochte’ego o dwie, a jego rodaka o trzydzieści osiem setnych sekundy! Czas, z jakim nasz reprezentant wygrał wyścig (1:48.48), to również nowy rekord Polski, Europy (lepszy o 0.03 s od tego osiągniętego na Mistrzostwach Starego Kontynentu w Chartres) i drugi najlepszy wynik w historii pływania osiągnięty w stroju tekstylnym!

Kilka minut wcześniej świetnie w finale 50 m stylem grzbietowym popłynęła Aleksandra Urbańczyk. Zawodniczka trenująca w Łodzi bardzo szybko pokonała pierwsze 25 metrów, mogło się nawet wydawać, że znajduje się na prowadzeniu. Po nawrocie na pierwsze miejsce wyszła Chinka, Zhao Jing i zdobyła złoto z czasem 25.95 s, a więc nowym rekordem świata w stroju tekstylnym. Druga do mety dopłynęła Olivia Smoliga z USA (26.15 s), a tuż za nią finiszowała nasza Aleksandra Urbańczyk! Brązowy medal został przez nią okraszony jeszcze nowym rekordem naszego kraju. Od dziś wynosi on 26.50 s!

Pierwszym finałem dzisiejszego dnia były zmagania na dystansie 100 m stylem dowolnym mężczyzn. Bezkonkurencyjny okazał się faworyt wyścigu, Vladimir Morozov. Cztery długości basenu pokonał w znakomitym czasie 45.65 s. Rosjanin zdeklasował swoich rywali, o 1.15 s za nim finiszował Tommaso D’Orsogna z Australii, a trzeci był rodak Morozova, Evgeny Lagunov (46.81 s).

Rikke Moeller Pedersen triumfowała z kolei na dystansie 200 m stylem klasycznym. Tym samym dołożyła do kolekcji trzeci medal na tegorocznych Mistrzostwach Świata (wcześniej wraz z koleżankami zwyciężyła w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym i była trzecia na 100 m żabką). Rezultat jaki uzyskała – 2:16.08 – to trzeci czas w historii pływania, najlepszy osiągnięty w stroju tekstylnym, a jakby tego było mało – rekord Europy i czempionatu globu! Na drugim miejscu finiszowała zwyciężczyni kwalifikacji, Amerykanka Laura Sogar (2:16.93), a z brązowego medalu mogła cieszyć się Kanako Watanabe z Japonii (2:19.39), która do finału dostała się… z ósmym czasem.

Porażkę z Kawęckim Ryan Lochte powetował sobie na 100 m stylem zmiennym. Wczoraj ustanowił w tej konkurencji nowy rekord świata, dziś już nie był w stanie popłynąć tak szybko (51.21 s). Triumfował, wyprzedzając o 0.17 s zwycięzcę tegorocznego cyklu Pucharu Świata - Kennetha To. Australijczyk bardzo dobrze rozpoczął wyścig, na półmetku miał nad Amerykaninem przewagę nawet 0.62 s, ale ostatecznie to Lochte był górą. Trzecie miejsce zdobył George Bovell z Trynidadu i Tobago (51.66 s).

Po wyścigu na 100 m stylem motylkowym pań chwile radości mogli przeżywać włoscy kibice. Zwyciężczynią wyścigu finałowego była bowiem Ilaria Bianchi, która uzyskała czas 56.13 s. O końcowym sukcesie po raz kolejny dzisiejszego dnia zadecydował skuteczny finisz. Włoszka po pięćdziesięciu metrach była dopiero na czwartym miejscu, ale potrafiła dogonić rywalki i sięgnąć po złoto. Srebrny medal dla Chinki, Liu Zige (56.58 s), brąz wywalczyła Brytyjka, Jemma Lowe (56.66 s).