Kopenhaga 2017: Biało-czerwone popołudnie!

Szymon Gagatek 2017-12-13 11:57

W aż siedmiu konkurencjach (sześciu indywidualnych i jednej sztafetowej) zaprezentują się reprezentanci Polski w trakcie pierwszej sesji finałowej mistrzostw Europy w Kopenhadze. Za naszymi zawodnikami świetny poranek, który daje nadzieję na kolejne dobre występy w Royal Arenie. Nie pozostaje nic innego, jak tylko pójść za ciosem.

Sygnał do walki dali nasi delfiniści. Na dystansie 100 metrów najpierw zaprezentował się Michał Chudy. Debiutujący na wielkiej seniorskiej imprezie zawodnik Warty Poznań poprawił swój rekord życiowy, pokonując cztery długości basenu w 51.13. Ostatecznie dało mu to 14. lokatę i pewny awans do półfinału. Jeszcze lepiej poradził sobie trenujący razem z Chudym Konrad Czerniak. Lider naszej reprezentacji uzyskał swój najlepszy wynik w sezonie (50.48) i został sklasyfikowany na 2. miejscu. Szybszy był tylko Piero Codia z Włoch (50.40).

Chwilę później z miejsc w półfinałach mogli się cieszyć nasi żabkarze. Najpierw Dominika Sztandera zajęła 12. pozycję wśród kobiet, notując rezultat 30.38. Rewelacją poranka okazała się natomiast Ida Hulkko z Finlandii. Dziewiętnastolatka sensacyjnie wygrała eliminacje, łamiąc barierę trzydziestu sekund (29.85) wspólnie ze swoją rodaczką, broniącą tytułu Jenną Laukkanen (29.93). Trzecia była Ruta Meilutyte (30.03).

Z kolei wśród mężczyzn ze znakomitej strony pokazał się kolejny debiutant w naszej kadrze, Krzysztof Tokarski. Zawodnik AZS AWF Katowice poprawił życiówkę (26.58) i pewnie wszedł do najlepszej szesnastki z 10. lokaty. W rozstawionych seriach co rusz padał rekord mistrzostw. Najpierw najlepszy czas w historii imprezy uzyskał Peter John Stevens ze Słowenii (26.05), później poprawił go Kirił Prigoda z Rosji (26.03), a na koniec swoje trzy grosze do tej rywalizacji dorzucił jeszcze Fabio Scozzoli (25.90), który w swoim wyścigu wyprzedził o cztery setne sekundy samego Adama Peaty'ego.

Pierwszy polski finał w Kopenhadze stał się faktem za sprawą Filipa Zaborowskiego. Podopieczny trenera Mirosława Drozda przez cały wyścig eliminacyjny walczył jak równy z równym z brązowym medalistą mistrzostw świata w Windsorze, Aleksandrem Krasnychem z Rosji. Na mecie okazał się wolniejszy o zaledwie osiemnaście setnych sekundy, a wynik 3:41.47 pozwolił mu uplasować się na 5. miejscu. Jedynym zawodnikiem, który rano złamał barierę trzech minut i czterdziestu sekund okazał się Peter Bernek z Węgier (3:39.86).

Po Zaborowskim do wody wskoczyła Alicja Tchórz. Pływaczka Juvenii Wrocław zaprezentowała się na dystansie 100 m stylem grzbietowym, a więc w konkurencji, w której dwa lata temu wywalczyła tytuł wicemistrzyni Europy. O powtórzenie tego sukcesu w Royal Arenie nie będzie wcale łatwo, Rano Tchórz pokonała cztery długości basenu w 58.63 i została sklasyfikowana na 12. pozycji. Eliminacje wygrała Katinka Hosszu (56.78), która wcześniej nie miała też sobie równych na 400 m stylem zmiennym (4:27.45).

Na zakończenie poranka cieszyliśmy się jeszcze z dwóch kwalifikacji do finałów. Najpierw do ósemki na 200 m stylem grzbietowym dostał się Radosław Kawęcki. Mistrz Europy zajął w swojej koronnej konkurencji 6. miejsce (1:52.03) i po południu czeka go trudna konfrontacja z Christianem Dienerem z Niemiec (1:49.77). Niedużo zabrakło, a w walce o medale oglądalibyśmy również Jakuba Skierkę. Młody zawodnik, trenujący od niedawna pod okiem Jacka Miciula, był wolniejszy o zaledwie szesnaście setnych sekundy od swojego rekordu życiowego i z wynikiem 1:52.32 uplasował się na 10. lokacie. Kilka minut później doszło do historycznego startu naszej sztafety mężczyzn 4x50 m stylem dowolnym (w składzie Paweł Juraszek, Filip Wypych, Jakub Książek, Kacper Stokowski), która finiszowała jako ósma (1:26.38).