Buenos Aires 2018: Szóste miejsce Majerskiego

Szymon Gagatek 2018-10-10 00:54

Jakub Majerski zajął 6. pozycję w finale 100 m stylem motylkowym podczas trzeciego dnia Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires. W Centro Aquatico po południu wystartowała również Weronika Hallmann, której jednak nie udało się wejść do najlepszej ósemki na dystansie 100 m stylem klasycznym.

Występ Majerskiego w Buenos Aires pokazał wyraźnie, że nasz młody zawodnik w swojej koronnej konkurencji na dobre stabilizuje się na poziomie wyników poniżej 53 sekund. Wyścig medalowy rozpoczął bardzo ambitnie i długo trzymał się w ścisłej czołówce. Na nawrocie był 4. z niewielką stratą do prowadzących. Ostatecznie spadł jednak na 6. lokatę. Dwie długości basenu pokonał w 52.95, a więc o szesnaście setnych sekundy wolniej niż w półfinałach. Wygrał Andrej Miniakow. Rosjanin powstrzymał Kristofa Milaka, wyprzedzając go nieznacznie (51.12 - 51.50) i pozbawiając szansy na trzeci złoty krążek tych igrzysk. Na najniższym stopniu podium stanął Federico Burdisso z Włoch (52.42).

Do finału 100 m stylem klasycznym nie załapała się niestety Weronika Hallmann. Reprezenantka Polski zanotowała rezultat 1:10.06 i została sklasyfikowana na 9. miejscu. Do ósmej zawodniczki straciła trzydzieści dwie setne sekundy. Pierwsza w klasyfikacji końcowej była Anastazja Makarowa z Rosji (1:08.75). Poniżej minuty i 9 sekund popłynęły też mistrzyni Europy juniorek Kotryna Teterevkova z Litwy (1:08.80) i Niamh Coyne z Irlandii (1:08.90).

W półfinałach wśród mężczyzn również to Rosjanie spisywali się najlepiej. Na 50 m stylem dowolnym pierwszą pozycję zajął Danił Markow, który wyprzedził zwycięzcę eliminacji Abdelrahmana Saleha z Egiptu (22.30 - 22.48), natomiast na tym samym dystansie stylem grzbietowym Kliment Kolesnikow znów jako jedyny złamał barierę 25 sekund (24.56), zostawiając rywali daleko w tyle. Kroku próbował mu dotrzymać tylko niezwykle utalentowany Norweg Tomoe Hvas (25.12). Z kolei do sprinterskiego finału 50 m stylem motylkowym pań z najlepszym czasem weszły ex aequo Anastasija Szkurdai z Białorusi i Niemka Angelina Koehler (26.65).

Niespodzianką dnia było rozstrzygnięcie w finale 200 m stylem grzbietowym kobiet. Walkę o złoto wygrała Mołdawianka Tatiana Salcutan, która cztery długości basenu pokonała w 2:10.13. Nieoczekiwanie okazała się lepsza od wszystkich faworytek. Na mecie zameldowała się o dziewiętnaście setnych sekundy przed Madison Broad z Kanady. Zaledwie brąz wywalczyła czwarta zawodniczka ubiegłorocznych mistrzostw świata w Budapeszcie i rekordzistka globu wśród juniorek, Kaylee McKeown z Australii (2:10.67).

Niespodzianke nie było za to w konkurencjach kraulowych. Po finale 100 m stylem dowolnym najszczęśliwsza była Barbora Seemanova z Czech (54.19), a zmagania na 800 metrów wygrała Węgierka Ajna Kesely (8:27.60). Na zakończenie dnia w wyścigu sztafet 4x100 m stylem dowolnym triimfowali Rosjanie. Najciekawszym wydarzeniem drużynowej rywalizacji był niesamowity start Klimenta Kolesnikowa, który na pierwszym odcinku zanotował czas 48.04! Z takim wynikiem zdobyłby w tym roku chociażby tytuł wicemistrza Europy seniorów.