Świetny początek! Makowski wicemistrzem Europy

Szymon Gagatek 2021-05-16 22:00

Na dokładnie 100 dni przed ceremonią otwarcia igrzysk paraolimpijskich w Tokio Wojciech Makowski potwierdził, że jego forma idzie w górę, a przygotowania do startu w stolicy Japonii przebiegają bardzo dobrze. Kielczanin już pierwszego dnia mistrzostw Europy w pływaniu osób niepełnosprawnych zdobył srebrny medal wśród zawodników niewidomych na dystansie 50 m stylem dowolnym.

Makowski już rano pokazał się ze świetnej strony, kończąc eliminacje na drugiej pozycji. Wieczorem był jeszcze szybszy. Poprawił się o trzy dziesiąte sekundy i z rezultatem 27.38 dał się wyprzedzić tylko rewelacyjnemu Edgarasowi Matakasowi z Litwy (26.05). To jego kolejny medal mistrzostw Europy w tej konkurencji, po brązowym krążku wywalczonym w 2018 roku w Dublinie.

Tuż za podium swojej koronnej konkurencji znalazła się Joanna Mendak. Na dystansie 100 m stylem motylkowym wśród zawodniczek niedowidzących finiszowała jako 4. z czasem 1:09.74. Wygrała mistrzyni świata z 2017 roku, Włoszka Carlotta Gilli (1:03.71).

Polacy wystąpili też w finałach 100 m stylem klasycznym w grupie SB9. W rywalizacji kobiet bardzo dobrze poradziła sobie Zuzanna Boruszewska, która poprawiła rekord życiowy i z wynikiem 1:26.45 została sklasyfikowana na 5. pozycji. Do brązowej medalistki nasza utalentowana 16-latka straciła niespełna półtorej sekundy. Z kolei w męskim finale Rafał Kalinowski uplasował się na 6. lokacie, płynąc o jedną dziesiątą sekundy szybciej niż w eliminacjach (1:13.67).