Plebiscyt

Bohaterowie 2017 – Zawodniczka Roku

Szymon Gagatek 2018-01-25 20:00

Czas na ogłoszenie kolejnego Bohatera 2017 Roku. Tym razem kierujemy naszą uwagę na polskie pływaczki, które w ostatnich miesiącach kilka razy pokazały się z dobrej strony na arenie międzynarodowej. Ciekawą walkę toczyły też na krajowym podwórku. Która zyskała największe uznanie w oczach kapituły? Przed Wami zwyciężczyni w kategorii Zawodniczka Roku!

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2017 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop. 

Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz - 73 pkt

Już po raz czwarty w historii naszego plebiscytu i po raz drugi z rzędu tytuł najlepszej zawodniczki roku powędrował do reprezentantki Juvenii Wrocław! Nasza pływaczka znakomicie zwieńczła bardzo udany rok w swoim wykonaniu, sięgając po tytuł wicemistrzyni Europy na krótkim basenie na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Wcześniej również startowała dużo i z sukcesami. Sięgnęła po dwa medale World Games w ratownictwie wodnym, by tuż po występie we Wrocławiu udać się na mistrzostwa świata do Budapesztu. Tam zameldowała się w półfinałach sprinterskiej rywalizacji grzbiecistek. Pod koniec wakacji w tej samej konkurencji zajęła 5. miejsce na Uniwersjadzie. Podopieczna Grzegorza Widanki rządziła też na krajowym podwórku, zostając aż 12-krotną mistrzynią Polski (6 razy indywidualnie i 6 razy w sztafecie).

2. miejsce: Dominika Sztandera - 36 pkt

Na drugim miejscu znalazła się klubowa koleżanka Tchórz, Dominika Sztandera. Dla niej także najbardziej udaną imprezą sezonu okazały się mistrzostwa Europy w Kopenhadze. W Royal Arenie do samego końca walczyła o medal na 50 m stylem klasycznym, kończąc zmagania na 4. lokacie - najlepszej w historii swoich międzynarodowych startów wśród seniorów. Pozycję niżej sklasyfikowana została w swojej koronnej konkurencji na Uniwersjadzie w Tajpej. Reprezentowała nasz kraj na lipcowych mistrzostwach świata w Budapeszcie. Aż 10 razy stawała na najwyższym stopniu podium mistrzostw kraju, a w trakcie całego roku poprawiała też rekordy Polski na 50 m stylem klasycznym zarówno na długim, jak i na krótkim basenie.

2. miejsce: Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk - 36 pkt

Wspólnie ze Sztanderą na drugiej pozycji znalazła się Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. W 2017 roku łodzianka najlepiej radziła sobie na dystansie 50 m stylem motylkowym. To właśnie w tej konkurencji była w półfinałach mistrzostw świata w Dunaj Arenie, a także zajęła 8. miejsce na mistrzostwach Europy na krótkim basenie. Na krajowym podwórku po raz kolejny nie miała sobie równych w klasyfikacji generalnej Arena Grand Prix Pucharu Polski w sezonie 2016/2017 i rozpoczęła marsz po zwycięstwo również w kolejnej odsłonie cyklu. Do tego 6-krotnie została mistrzynią Polki oraz poprawiała rekordy kraju na 50 m stylem grzbietowym (50m) i 50 m stylem motylkowym (25m).

Głosy otrzymały także:
4. Anna Dowgiert - 6 pkt
4. Klaudia Naziębło - 6 pkt
6. Paulina Piechota - 5 pkt
7. Weronika Hallmann - 2 pkt
8. Aleksandra Knop - 1 pkt

=============================================

Osoby tworzące kapitułę miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w walce o tytuł Bohatera pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

=============================================

Zawodnik Roku: Wojciech Wojdak
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: (26 stycznia)
Junior Roku: (27 stycznia)
Juniorka Roku: (28 stycznia)
Trener Roku: (29 stycznia)
Najlepszy Polak w NCAA: (30 stycznia)
Najlepszy Polak na wodach otwartych: (31 stycznia)
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: (1 lutego)
Trener Roku zawodników niepełnosprawnych: (2 lutego)
Bohater Internautów: (10 lutego)