Gwangju 2019: Faworyci obronili tytuły. W Korei padł rekord świata juniorów!

Joanna Kwatera 2019-07-23 15:28

Podczas trzeciego dnia finałów mistrzostw świata w Gwangju niespodzianek właściwie nie było, a zwycięscy aż czterech konkurencji obronili swoje tytuły sprzed dwóch lat. Po raz kolejny kibiców ekscytował pojedynek Lilly King i Yulii Efimovej, a także wydarzenia na dystansie 200m stylem dowolnym mężczyzn. Na koreańskiej pływalni we wtorek padł również rekord świata juniorek.

Wiele emocji dostarczył już na początku dzisiejszej sesji finałowej wyścig na 200m stylem dowolnym mężczyzn. W Nambu University Municipal Aquatics Center kolejny raz zapachniało sensacją, kiedy znakomicie finiszujący Danas Rapsys wyprzedził na ostatnich metrach Chińczyka Sun Yang’a. Litwin dotarł do mety z czasem 1:44.00, niemal sekundę przed reprezentantem Państwa Środka. Ten, który tak pechowo ukończył rywalizację na dwa razy dłuższym dystansie, plasując się tuż za podium, nie zdążył się jeszcze dobrze ucieszyć z sukcesu, gdy okazało się, że został zdyskwalifikowany. Tytuł mistrza świata zatem obronił Sun, a srebro zdobył Katsuhiro Matsumoto. Brąz wywalczyli natomiast ex aequo Rosjan Martin Malyutin i Duncan Scott. Anglik co prawda wszedł na podium by odebrać krążek, ale po nieprzyjaznym zachowaniu Chińczyka, który wymachiwał w jego stronę rękami, nie zdecydował się mu ani pogratulować, ani nie stanął z nim do wspólnego zdjęcia.

Trochę uboższy w emocje był z pewnością bez Katie Ledecky wyścig finałowy na 1500m stylem dowolnym kobiet. Amerykanka, która dzierżyła tytuł na tym dystansie nieprzerwanie od 2013 roku wycofała się z rywalizacji o medale ze względu na niedyspozycję. Pod jej nieobecność dzieliła i rządziła Simona Quadarella. Włoszka wyszła na prowadzenie już po 150 metrach i w miarę dystansu odjeżdżała rywalkom coraz dalej, kończąc konkurencję z olbrzymią przewagą nad rywalkami. Samotnie walcząca z czasem uzyskała wynik 15:40.89, a do rekordu Europy Lotte Friis brakło jej zaledwie dwóch sekund. Jej rezultat to nowy najlepszy wynik w historii Niemiec. Czas zwyciężczyni to także dwunasty rezultat w historii tej konkurencji, a szybciej od Włoszki pływały tylko Ledecky, Friis i Lauren Boyle. Niezmiernie wzruszonej z radości Quadarelli ciężko było aż wymówić zdanie podczas tradycyjnego wywiadu tuż po wyścigu.

Plejada gwiazd stanęła do walki w finale 100m stylem grzbietowym mężczyzn, w której zabrakło chyba tylko mistrza Europy Klimenta Kolesnikova, dziewiątego w półfinałach. Po pierwszej długości pływalni prowadził mistrz olimpijski z Rio Ryan Murphy, ale druga część dystansu należała już do Chińczyka Xu Jiayu. Obrońca tytułu uzyskał czas jedną setną sekundy lepszy niż dwa lata temu w Budapeszcie 52.43, a za nim na metę wpadli Evgeny Rylov i Mitchell Larkin, który powrócił na podium po czterech latach. Amerykanin ukończył rywalizację na czwartej pozycji.

Nie było niespodzianki w finale kobiet w tej samej konkurencji. Tytuł obroniła Kanadyjka Kylie Masse, zostając drugą pływaczką w historii, której udał się ten wyczyn na tym dystansie. Reprezentantka kraju klonowego liścia osiągnęła wynik 56.80, wyprzedzając Australijkę Minnę Athertoon i Amerykankę Olivię Smoligę.

Emocji nie brakowało także w finałowym starciu żabkarek. Elektryzujący jak zawsze pojedynek pomiędzy Lilly King i Yulią Efimovą rozstrzygnęła na swoją korzyść  mistrzyni olimpijska, choć jeszcze kilkanaście metrów przed metą wydawało się, że jej zwycięstwo jest zagrożone. Amerykanka odparła jednak ataki mocno naciskającej ją Rosjanki i z wynikiem 1:04.93 zakończyła te zmagania zwycięsko. Trzecie miejsce wywalczyła Martina Carraro.

Ważnym wydarzeniem wtorkowych zmagań był także rekord świata juniorów, ustanowiony w wyścigach półfinałowych 200m stylem dowolnym przez Yang Yunhuan. 17-letnia Chinka cztery długości basenu przepłynęła w 1:55.99. Tę fazę eliminacji zwyciężyła Federica Pellegrini (1:55.14). W półfinałowym starciu żabkarzy na 50m stylem klasycznym najszybszy był Adam Peaty (26.11), a rekord Azji w tej konkurencji ustanowił Yan Zibei, uzyskując czas 26.86. Wynikiem zaimponował też zwycięzca półfinałów na dystansie 200m stylem motylkowym. Lider tegorocznych rankingów światowych Kristof Milak zakończył wyścig z czasem 1:52.96 i wydaje się być zdecydowanym faworytem do zdobycia tytułu w jutrzejszym wyścigu medalowym.

1. Kylie Masse (Kanada)   58.60
2. Minna Atherton (Australia)   58.85