Skuteczni Polacy!

Szymon Gagatek 2012-12-12 19:25

Radosław Kawęcki i Konrad Czerniak awansowali do jutrzejszych finałów - kolejno - na 100 m stylem grzbietowym i motylkowym podczas sesji wieczornej pierwszego dnia Mistrzostw Świata w pływaniu na krótkim basenie (25 m), które odbywają się w Stambule. Obaj kwalifikowali się do medalowych wyścigów z szóstymi rezultatami.

W sesji finałowej zobaczyliśmy dwóch naszych reprezentantów. Kawęcki zajął w swoim wyścigu półfinałowym czwarte miejsce, z czasem 50.88 s. Ten rezultat dał mu w ostatecznym rozrachunku szóstą pozycję i pewny awans do jutrzejszego finału. Wieczorem najszybszy okazał się oczywiście Stanislav Donets. Rosjanin jako jedyny złamał granicę 50 sekund (49.98 s) i ze sporą przewagą wyprzedził Amerykanina, Matthew Greversa (50.24 s).

Z kolei Czerniak uzyskał rezultat 50.73 s i potwierdził, że jest w znacznie lepszej formie niż jeszcze kilkanaście dni temu, na Mistrzostwach Europy w Chartres, gdzie popłynął o niespełna sekundę wolniej. Wicemistrz Świata na tym dystansie z 50-metrowego basenu został sklasyfikowany na szóstym miejscu i jutro popłynie w bardzo mocno obsadzonym finale. W sesji finałowej najlepszy był Thomas Shields z USA (50.14 s).

Pierwszy złoty medal na Mistrzostwach Świata wywalczył Ryan Lochte. Amerykanin już po kwalifikacjach był zdecydowanym faworytem wyścigu na 200 m stylem dowolnym. Na prowadzenie w finale wyszedł po 100 metrach i nie oddał go do samego końca, choć na ostatnich metrach mocno naciskał go jeszcze rekordzista Świata, Niemiec Paul Biedermann, który ostatecznie przegrał złoto o zaledwie 0.15 s. Lochte, obrońca tytułu sprzed dwóch lat, popłynął jednak wolniej (1:41.92) niż w Dubaju i znacznie gorzej od fenomenalnego rezultatu Yannicka Agnela z tego roku (1:39.70), który jest nieoficjalnym rekordem Świata w stroju tekstylnym. Brązowy medal wywalczył dziś inny Amerykanin - Connor Dwyer.

Dwa krążki zdobyła wieczorem Węgierka, Katinka Hosszu. Triumfatorka tegorocznego cyklu zawodów o Puchar Świata nie miała sobie równych na dystansie 200 m stylem motylkowym. Wyścig rozpoczęła co prawda wolno, ale z każdą kolejną pięćdziesiątką przesuwała się w górę klasyfikacji. Po 150 metrach była na trzecim miejscu, ale fenomenalny finisz pozwolił jej wyprzedzić drugą na mecie Jiao Liuyang z Chin o osiem setnych! Brązowy medal dla Wielkiej Brytanii - wywalczyła go Jemma Lowe (2:03.19). Czas zwycieżczyni, 2:02.20, to nowy rekord Starego Kontynentu (poprzedni należał do Mirei Belmonte), czempionatu globu, a także najlepszy wynik w historii osiągnięty w stroju tekstylnym!

Hosszu do złota dołożyła również brąz na 400 m stylem zmiennym. Tu również zobaczyliśmy bardzo ciekawy europejsko-chiński pojedynek o złoto. I również tym razem górą była zawodniczka ze Starego Kontynentu, a konkretnie Brytyjka, Hannah Miley. Czasem 4:23.14 również poprawiła rekord Europy i najlepsze osiągnięcie ustanowione w erze tekstylnych kostiumów. Rewelacyjna dwukrotna Mistrzyni Olimpijska z Londynu, Ye Shiwen - pomimo świetnego finiszu - przegrała z Miley o 0.19 s.

Na koniec dnia zobaczyliśmy dominację Amerykanów w sztafetach. Panie wygrały rywalizację na 4x200 m stylem dowolnym, a panowie nie dali szans swoim rywalom na 4x100 m kraulem.

Warto jeszcze wspomnieć o znakomitej postawie w dzisiejszym dniu Ruty Meilutyte. Trenująca w Angli, zaledwie piętnastoletnia Litwinka, Mistrzyni Olimpijska na 100 m stylem klasycznym potwierdza, że złoto w Londynie nie było przypadkiem. Dziś dwukrotnie - w kwalifikacjach i półfinałach - biła rekord Europy, doprowadzając go do poziomu 29.51 s. Czy którakolwiek z rywalek będzie w stanie zagrozić jej podczas jutrzejszego finału? Ciężko to sobie wyobrazić...