Tajpej 2017: Polski delfin numerem pięć

Szymon Gagatek 2017-08-21 15:36

Dwie piąte i ósmą lokatę zanotowali polscy pływacy drugiego dnia finałów na Uniwersjadzie w Tajpej. Medal był w zasięgu, ale znów się nie udało. Dobrze radzili sobie także Kacper Majchrzak i Michał Poprawa, którzy awansowali do jutrzejszych wyścigów medalowych.

Dzisiejsze zmagania rozpoczęli sprinterzy specjalizujący się w stylu motylkowym, a wśród nich Konrad Czerniak. Faworyt wyścigu był jeden i to on właśnie dopłynął niezagrożenie do mety na pierwszej pozycji. Andrii Govorov jako jedyny pokonał długość basenu poniżej dwudziestu trzech sekund i zrobił to po raz pierwszy w dziejach tej imprezy. Brązowy medalista z Budapesztu zanotował siódmy czas w karierze 22.90 i wyprzedził drugiego na finiszu Rosjanina Andrii Zhilkina dokładnie o pół sekundy. Czerniak ukończył zmagania na piątej lokacie. Reprezentantowi Polski przepłynął dystans jeszcze 0,14 sekundy szybciej niż we wczorajszym półfinale, osiągając czas 23.62.

Chwilę później do boju w tej samej konkurencji ruszyła Anna Dowgiert, której dobra postawa we wczorajszym dniu wzmogła apetyty kibiców na pierwszy polski medal. Czas jaki uzyskała w półfinale wystarczyłby dziś do zajęcia drugiego miejsca na podium, ale dzisiaj Polka nie spisała się już tak dobrze, a wynik 26:63 uplasował ją na piątym miejscu. Żadna z finalistek nie przepłynęła w tym wyścigu dystansu poniżej dwudziestu sześciu sekund, a najszybciej na mecie zameldowała Aliena Schmidtke z Niemiec (26:16). Polce do medalu zabrakło 0,12 sekundy.

Wolniej niż w niedziele popłynął także w finale 100m stylem klasycznym Marcin Stolarski. Czas 1:01.30 pozwolił mu zając dopiero ósmą lokatę. Dzisiaj żabkarze nie pokusili się o wyścig poniżej jednej minuty, a do mety równocześnie dotarło dwóch: Andrew Wilson i Ilya Shymanovich. Amerykaninowi i Białorusinowi zwycięstwo ex aequo dał rezultat 1:00.15, a tylko dwie setne sekundy stracił do nich mistrz olimpijski na dwa razy dłuższym dystansie Dmitriy Balandin, który finiszował najszybciej z całej stawki.

Ze znakomitej strony zaprezentował się w finale 100m stylem grzbietowym Justin Ress. Amerykanin wygrał tę konkurencję, płynąc jedynie dwie setne sekundy słabiej od swojego rekordu życiowego, który ustanawiał podczas mistrzostw USA. Dopiero prawie sekundę za nim finiszował Kosuke Hagino (54.12). Trzecią lokatę zajął Litwin Danas Rapsys. W zmaganiach grzbiecistek na dystansie 200m triumfowała Australijka Sian Whittaker z czasem 2:09.50.

Rewelacyjnie spisali się natomiast w wyścigach półfinałowych polscy pływacy. Kacper Majchrzak nie miał żadnych problemów z zakwalifikowaniem się do jutrzejszej potyczki medalowej w swojej koronnej konkurencji 200m stylem dowolnym, uzyskując czas 1:47.91, a szybszych od niego okazało się tylko trzech: Mikhail Vekovishchev, Danas Rapsys i Kosuke Hagino. Z piątym wynikiem natomiast przez półfinały przebił się Michał Poprawa, który wypływał w Taiwan Sport University Arena swój rekord życiowy na dystansie 200m stylem zmiennym – 2:01.09. Rywalizacje tę wygrał finalista mistrzostw świata Daiya Seto, który z wyścigu na wyścig rozpędza się coraz bardziej i znów jako jedyny pokusił się o złamanie bariery dwóch minut, tym rezultatem 1:58.63. Niespodziewanie z dalszej walki odpadł Amerykanin Will Licon.

Zdecydowanie nie udał się start w konkurencji 100m stylem klasycznym Dominice Sztanderze. Polka zajęła w wyścigach półfinałowych ostatnia lokatę, uzyskując czas 1:11.56. Najlepszy czas osiągnęła Japonka Kanako Watanabe (1:07.71).