Zimowe Mistrzostwa Polski zakończone!

Szymon Gagatek 2012-12-22 19:02

Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu na krótkim basenie zakończone! Pływacy pożegnali Ostrowiec Świętokrzyski dwoma rekordami Polski – w tym jednym seniorów. Po raz kolejny świetnie spisała się Alicja Tchórz, która triumfowała w dwóch konkurencjach.

Zawodniczka Juvenii Wrocław wygrała rywalizację na 200 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym. W tej pierwszej jako jedyna złamała granicę dwóch minut, pokonując dystans ośmiu długości basenu w czasie 1:58.99 i poprawiając swój rekord życiowy. Na drugim miejscu finiszowała Justyna Burska, a brązowy medal zdobyła Wioletta Orczykowska, która o jedną setną sekundy wyprzedziła Agatę Kowalską, a o cztery – Aleksandrę Bernat! Z kolei w drugiej konkurencji Tchórz ukończyła zmagania z przewagą trzech dziesiątych sekundy nad Anną Dowgiert, również ustanawiając życiówkę (59.36 s). Trzecią zawodniczką, która złamała granicę minuty, była Marcelina Radlińska (59.39 s).

Pierwszym finałem dnia była rywalizacja na 400 m stylem zmiennym kobiet. Najlepsza, podobnie jak w kwalifikacjach, okazała się Zuzanna Chwadeczko, która uzyskała czas 4:43.91. Niemal cztery sekundy za nią wyścig ukończyła 15-letnia Jowita Sieńczyk. Na dystansie 200 m stylem klasycznym walkę o zwycięstwo stoczyli Maciej Certa i Dawid Szulich. Ostatecznie o 0.24 s lepszy był ten pierwszy. Do 150 metra w grze był także Mateusz Pacholczyk, ale na ostatnich metrach zabrakło mu sił i musiał zadowolić się brązowym medalem.

W bardzo widowiskowej konkurencji – 100 m stylem zmiennym – zwyciężył trenujący w Stanach Zjednoczonych Marcin Tarczyński, uzyskując bardzo dobrzy czas (53.85 s). Drugi był Filip Wypych (54.75 s), a trzy dziesiąte sekundy za nim finiszował wracający do pływania po kontuzji stopy Paweł Korzeniowski. O medal otarł się Piotr Jachowicz. Zawodnik AZS AGH Kraków przegrał walkę o brąz o zaledwie sześć setnych sekundy.

Na 100 m stylem klasycznym kobiet najlepsza okazała się Paulina Zachoszcz (1:08.09), która znakomicie rozłożyła siły i na drugiej połowie dystansu wyprzedziła Weronikę Paluszek. Brązowy medal zdobyła zaledwie 15-letnia Dominika Sztandera. W rywalizacji mężczyzn na 200 m kraulem triumfował Jan Świtkowski, ustanawiając nowy rekord życiowy - 1:45.69.

W rywalizacji grzbiecistów na 100 m, pod nieobecność Radosława Kawęckiego, zwyciężył Krzysztof Jankiewicz (52.73 s), który wyprzedził Tomasza Polewkę i trenującego z naszym Mistrzem Świata - Mateusza Wysoczyńskiego. Rekord Polski 15-latków poprawił po raz kolejny rewelacyjny Dawid Murzyn. Zawodnik Jordana Kraków zajął potrafił poprawić swoje osiągnięcie z wczorajszych półfinałów jeszcze o 0.24 s! Od dziś najlepszy czas w tej kategorii wiekowej wynosi zatem 54.52 s. Wynik ten dał Dawidowi piątą pozycję w finale. Wśród kobiet, na dwukrotnie dłuższym dystansie szans rywalkom nie dała Ludwika Szynal. Zawodniczka z Lublina o ponad trzy sekundy wyprzedziła Maję Zawiszewską!

Sprinterskie konkurencje dla faworytów. Na dystansie 50 m stylem motylkowym triumfował Konrad Czerniak (23.20 s), a na 50 m kraulem kobiet najszybsza była Aleksandra Urbańczyk (24.57 s).

Na koniec dnia rozegrano finały sztafet. W męskiej – 4x200 m stylem dowolnym – zwyciężyli zawodnicy MKP Szczecin, z czasem 7:15.13. W najlepszej ekipie wystartowali: Filip Zaborowski, Paweł Furtek, Oskar Krupecki i Dawid Zieliński. W rywalizacji pań na 4x100 m stylem zmiennym świetnie wystartowały zawoniczki Śląska Wrocław, które wynikiem 4:03.65 poprawiły rekord Polski seniorów. Za wymazanie z tabel poprzedniego wyniku odpowiedzialne były: Maja Zawiszewska, Weronika Paluszek, Anna Dowgiert i Paulina Żelazna.

W klasyfikacji medalowej triumfowała Juvenia Wrocław. Dorobek klubu to sześć złotych, sześć srebrnych i dwa brązowe medale. Wszystkie zostały wywalczone przez kobiety! Na drugim miejscu znalazł się inny klub z Wrocławia – Śląsk (5-7-6), a trzecia pozycja została wywalczona przez MKP Szczecin (4-5-5).

Wszystkim startującym w Mistrzostwach Polski składamy serdeczne gratulacje za uzyskiwane wyniki, rekordy życiowe, klubu, kraju, a także za walkę do ostatnich metrów. Przy okazji również na ręce wszystkich ludzi związanych z pływaniem - najszczersze życzenia wesołych, spokojnych i rodzinnych świąt!