Wielomecz Limassol: Dziesięć medali pierwszego dnia!

Joanna Kwatera 2016-04-02 23:02

Dziesięć medali zdobyła polska reprezentacja pływaków podczas pierwszego dnia zmagań w wielomeczu rozgrywanym na Cyprze na 50 metrowej pływalni w Limassol, gdzie startuje 11 reprezentacji narodowych z Cypru, Czech, Grecji, Izraela, Polski, Portugalii, Szwajcarii, Brazylii, Austrii, Finlandii i Bułgarii. Młodzi pływacy - dziewczęta  w wieku 14-15lat oraz chłopcy 15-16lat rywalizowali dziś w 12 konkurencjach indywidualnych i 4 sztafetowych. 19 osoba ekipa Biało-czerwonych spisała się dziś doskonale wygrywając pięć złotych, dwa srebrne i trzy brązowe krążki!

Dzisiejszą rywalizację znakomicie rozpoczęła Zofia Woźniak, która wygrała inauguracyjny wyścig na dystansie 100m stylem dowolnym, poprawiając swój rekord życiowy i pierwszy raz w karierze łamiąc na długim basenie barierę 59 sekund, i uzyskała czas 58.66. Mistrzyni Polski 15latków w tej konkurencji swoją postawą dała sygnał do boju dla reprezentacji Polski o kolejne medale. Na tym samym dystansie wśród chłopców Jakub Kraska wywalczył dla kraju kolejny medal, tym razem srebrny, również bijąc znacznie swój rekord życiowy (52.14). Wyprzedził go jedynie Brazylijczyk Lucas Peixoto.

Już w następnej konkurencji na dystansie 200m stylem grzbietowym kolejny medal dla Polski wywalczyła Oliwia Wiśniewska, która uplasowała się na trzeciej lokacie, uzyskując czas 2:24.17. Wśród chłopców Karol Młynarczyk zajął 6 pozycję (2:14.16).

Potem przyszedł czas na wyścig zmiennistów na najdłuższym dystansie 400 metrów. I tutaj triumfy święciła Lidia Halicka, która o ponad 2 sekundy poprawiła rekord życiowy, notując  rezultat 5:03.14 i meldując się przy finiszowej ścianie na pierwszej pozycji. Daleko od swojego rekordu życiowego, choć drugi wynik w karierze wypływał na tym dystansie Jan Kałusowski, a wynik 4:39.75 pozwolił  mu stanąć na najniższym stopniu podium.

Na zakończenie porannej rywalizacji rozegrano wyścigi sztafetowe w konkurencji 4x100m stylem zmiennym, a w nich doskonale spisała się nasza drużyna dziewcząt w składzie: Aleksandra Juc, Agnieszka Rutkowska, Barbara Mazurkiewicz i Zofia Woźniak, która wygrała te zmagania poprawiając rekord wielomeczu, który od 2011 roku należał do reprezentacji Słowenii o prawie 2 sekundy! Ich czas to 4:23.84. Dość pechowo wystartowała drużyna chłopców, która została zdyskwalifikowana.

Popołudniową rywalizację rozpoczęły zmagania kraulistów na dystansie 400m. Wśród dziewcząt w barwach biało-czerwonych wystartowała Julia Zaborowicz i mimo, że o ponad 5 sekund poprawiła swój rekord życiowy w tej konkurencji, czas 4:29.46 wystarczył do zajęcia miejsca tuż za podium. Lokatę niżej wśród chłopców uplasował się Bartłomiej Koziejko, który też znacznie poprawił swój rekord życiowy do 4:04.72. W tej konkurencji zarówno u dziewcząt jak i u chłopców poprawione zostały rekordy wielomeczu – najpierw uczyniła to Brazylijka Maria Eduarda Sumida (4:23.08), a następnie dotychczasowy rekord Michała Szuby z 2009 roku wyśrubował reprezentant Izraela Denis Loktev (3:57.78).

W rywalizacji żabkarzy na dystansie 100m najlepszy okazał się Piotr Siemiński, który jako jedyny przepłynął ten dystans poniżej minuty i pięciu sekund, a rezultatem 1:04.81 otarł się o swój rekord życiowy, osiągając drugi czas w karierze w tej konkurencji na długim basenie. Wśród dziewcząt z czasem 1:15.30 Agnieszka Rutkowska uplasowała się na 6 lokacie.

Zaraz po Siemińskim na najwyższym stopniu podium stanęła Barbara Mazurkiewicz, zwyciężając rywalizację w konkurencji 100m stylem motylkowym z czasem 1:03,82 i dorzuciła kolejny złoty medal do dzisiejszych zdobyczy reprezentacji Polski. Wśród chłopców Jakub Smoliński zajął 5 miejsce (57.26 – rek. życ.).

Popołudniu męska sztafeta zrewanżowała się za swoje ranne niepowodzenie i w konkurencji 4x200m stylem dowolnym zajęła trzecie miejsce. Pływacy w składzie: Karol Młynarczyk, Piotr Sadłowski, Jakub Kraska i Bartłomiej Koziejko uzyskali czas 7:45.97 i otrzymali brązowe medale. Lokatę wyżej na podium uplasowała się nasza żeńska drużyna w składzie: Julia Zaborowicz, Oliwia Wiśniewska, Kinga Paradowska i Dominika Kossakowska, która do ostatnich metrów zacięcie rywalizowała o zwycięstwo z reprezentantkami Brazylii. Ostatecznie to zawodniczki z Ameryki Południowej dotarły do mety jako pierwsze, notując czas 8:38.24, a Polki straciły do nich niecałe 3 sekundy (8:41.12). I to był dziś ostatni medal zdobyty przez polskich reprezentantów na pływalni w Limassol.

Po pierwszym dniu w tabeli punktowej wśród dziewcząt wysoko prowadzą polskie zawodniczki z ilością 103 punktów i o 28 pkt wyprzedzają Greczynki. Chłopcy plasują się na 5 pozycji (69 pkt). W sumie reprezentacja Polski jako całość  prowadzi po wyścigach pierwszego dnia w rankingu z sumą 172 pkt przed pływakami z Izraela i Brazylii.