Najwspanialsze chwile 2012 roku - część 1.

Szymon Gagatek 2012-12-30 20:01

W psychologii istnieje pewien termin, zwany represją. Jest to mechanizm obronny polegający na tym, że człowiek - nawet pomimo swojej woli - wypiera ze świadomości złe wspomnienia i pozostawia tylko te dobre. Postanowiliśmy więc Wam (i sobie) pomóc… Rok 2012 dobiega końca, zbliża się czas wielkich podsumowań. Warto więc przypomnieć sobie najwspanialsze chwile mijających 366 dni.

Pierwszą poważną międzynarodową imprezą był wielki test londyńskiej pływalni Aquatics Centre, na której na przełomie lipca i sierpnia miały odbyć się zawody w ramach Igrzysk Olimpijskich. Do stolicy Wielkiej Brytanii pojechała szóstka naszych reprezentantów (Otylia Jędrzejczak, Alicja Tchórz, Dawid Szulich, Radosław Kawęcki, Paweł Korzeniowski i Konrad Czerniak). Polacy spisali się bardzo dobrze i dali nadzieję na równie przyzwoitą dalszą część sezonu. Czerniak triumfował w finałach na 100 m stylem dowolnym i motylkowym, Kawęcki wygrał rywalizację na 200 m stylem grzbietowym, a Otylia Jędrzejczak przepłynęła 200 m stylem motylkowym w czasie 2:07.92, który – jak się później miało okazać – dał jej możliwość ponownego startu na tym pięknym obiekcie podczas Igrzysk Olimpijskich.

Po Mistrzostwach Polski w Olsztynie trwało oczekiwanie na ostateczny kształt kadry na Londyn. Związek dał możliwość ustanowienia minimum na Igrzyska zawodnikom, którzy mieli wystartować na czempionacie Starego Kontynentu w Debreczynie. Ta sztuka udała się Annie Dowgiert na dystansie 50 m stylem dowolnym. Z zawodów wracaliśmy z jednym krążkiem, który okazał się początkiem wspaniałej serii Radosława Kawęckiego. Podopieczny Jacka Miciula triumfował na swoim koronnym dystansie – 200 m stylem grzbietowym – bijąc rekord kraju (1:55.28).

Złoto Radosława Kawęckiego na 200 m stylem grzbietowym podczas Mistrzostw Europy w Debreczynie - VIDEO

Na początku lipca Antwerpia gościła Mistrzostwa Europy juniorów. W belgijskim mieście nasi pływacy wywalczyli trzy medale. Srebro na 100 m stylem motylkowym zdobył Michał Poprawa (53.48 s). Trzecie miejsce zajął Marcin Kaczmarski w wyścigu na 800 m stylem dowolnym (8:02.13). Na najniższym stopniu podium stanęła również nasza sztafeta 4x100 m stylem dowolnym, w składzie: Daniel Rzadkowski, Sebastian Szczepański, Filip Bujoczek i Michał Poprawa (3:21.96).

Nadszedł czas Igrzysk. Do Londynu wysłaliśmy najliczniejszą w historii, osiemnastoosobową reprezentację. Polakom udało się wystartować w czterech finałach, najlepiej poradził sobie Kawęcki, który był czwarty na 200 m stylem grzbietowym. Siódme pozycje wywalczyli Paweł Korzeniowski (200 m stylem motylkowym) i Mateusz Sawrymowicz (1500 m stylem dowolnym), a ósmy był Konrad Czerniak (100 m stylem motylkowym).

Wspominając wydarzenia z Londynu trzeba też wspomnieć o Natalii Charlos. Polka zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w pływaniu na dystansie 10 km na otwartym akwenie, będąc pierwszą w historii naszą reprezentantką w tej konkurencji. Młodziutka, 19-letnia, zawodniczka spisała się bardzo przyzwoicie. Zajęła 15. miejsce, z czasem 1:59:58.7, przez długi czas płynąc w ścisłej czołówce stawki.

Czwarte miejsce Radosława Kawęckiego na 200 m stylem grzbietowym podczas Igrzysk Olimpijskich - VIDEO
Siódme miejsce Pawła Korzeniowskiego na 200 m stylem motylkowym podczas Igrzysk Olimpijskich - VIDEO
Siódme miejsce Mateusza Sawrymowicza na 1500 m stylem dowolnym podczas Igrzysk Olimpijskich - VIDEO
Ósme miejsce Konrada Czerniaka na 100 m stylem motylkowym podczas Igrzysk Olimpijskich - VIDEO

Wrzesień to miesiąc, do którego warto wrócić ze szczególną uwagą. Prawdziwą radość, wbrew wszelkim przeciwnościom losu, sprawili nam wtedy nasi paraolimpijczycy. Często o nich zapominamy, często stoją gdzieś z boku, ale oglądając ich zmagania w Aquatics Centre nie można było wyjść z podziwu dla tych herosów. Pływacy do domów wracali z trzema medalami – każdym z innego kruszcu. Ten najcenniejszy wywalczyła Joanna Mendak. Zawodniczka niedowidząca, pochodząca z Suwałk, która na swoim koncie miała już liczne sukcesy. Jako 15-latka triumfowała na 100 m stylem motylkowym podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach, cztery lata później była najlepsza w Pekinie. W Londynie zdobyła potrójną koronę!

Ze srebra cieszyła się zaledwie 15-letnia Oliwia Jabłońska, która w finale tej samej konkurencji (ale w klasie niepełnosprawności S10 – Polka urodziła się z wrodzoną wadą stóp) pobiła nawet rekord Europy! Do kolekcji dołożyła się również Paulina Woźniak, która była trzecia na 100 m stylem klasycznym. Każdemu kto nie miał okazji zobaczyć tych wyścigów - serdecznie polecam! Emocje gwarantowane!

Złoto Joanny Mendak na Igrzyskach Paraolimpijskich na 100 m stylem motylkowym S12 - VIDEO
Srebro Oliwii Jabłońskiej na Igrzyskach Paraolimpijskich na 100 m stylem motylkowym S10 - VIDEO
Brąz Pauliny Woźniak na Igrzyskach Paraolimpijskich na 100 m stylem klasycznym SB8 - VIDEO

Zakończenie roku to jak zwykle zawody na krótkim basenie. Triumf na Mistrzostwach Europy i Świata na 200 m stylem grzbietowym w jednym roku? Dla Radosława Kawęckiego to żaden problem. Polak bił rekord kraju w każdym z tych startów, doprowadzając go do czasu 1:48.48. Szczególnych emocji dostarczył na mistrzostwach globu, gdzie dopiero na ostatnich metrach „dorwał” Ryana Lochte’ego i fantastycznym finiszem wywalczył pierwszy (ale na pewno nie ostatni) w karierze złoty medal Mistrzostw Świata. Dodatkowo w Stambule niespodziankę sprawiła Aleksandra Urbańczyk, która zdobyła brązowy medal na 50 m stylem grzbietowym.

Złoto Radosława Kawęckiego na 200 m stylem grzbietowym podczas Mistrzostw Europy w Chartres - VIDEO
Złoto Radosława Kawęckiego na 200 m stylem grzbietowym podczas Mistrzostw Świata w Stambule - VIDEO
Brąz Aleksandry Urbańczyk na 50 m stylem grzbietowym podczas Mistrzostw Świata w Stambule - VIDEO

Tak w wielkim skrócie wyglądały najważniejsze i najprzyjemniejsze momenty mijającego roku dla polskich zawodników i kibiców. Już jutro najciekawsze chwile roku 2012 na świecie!