Polska

Graz 2018: Dorobek medalowy rośnie

Dagmara Macner 2018-03-24 21:01

Sobotni, popołudniowy blok w Grazu dostarczył naszym zawodnikom kolejne medale. Na podium stanęli: Alicja Ulicka, Kacper Piotrowski, Karolina Jurczyk oraz sztafeta dziewczyn. Do porannych trzech krążków kadrowicze dołożyli kolejne cztery, w tym jeden złoty.

Przewaga najmniejsza z możliwych

Zawodniczka Dziewiątki Dzierżoniów, Karolina Jurczyk okazała się najlepsza na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. Polka zwyciężyła z najmniejszą możliwą różnicą nad drugą zawodniczką, reprezentantką Turcji. Zaledwie jedna setna sekundy podzieliła pływaczki na mecie 25.94 – 25.95.

Wśród panów na tym dystansie, na najniższym stopniu podium, z przewagą dwóch setnych nad czwartym zawodnikiem na mecie, stanął Kacper Piotrowski. Zawodnik ze stolicy uzyskał rezultat 23.90.

Srebrna na 200, srebrna i na 100 metrów

Podobnie jak rano na 200 metrów, popołudniu na dystansie o połowę krótszym z drugim wynikiem zakończyła zmagania polska grzbiecistka Alicja Ulicka. Polka straciła do zwyciężczyni pięćdziesiąt cztery setne i podczas ceremonii dekoracji odebrała srebrny medal (1:04.39).

Na piątym miejscu na 100 metrów grzbietem z wynikiem 59.04 zakończył rywalizację wśród juniorów Michał Miciul. Konkurencję wygrał Grek, Panagiotis Bolanos, uzyskując wynik 56.25.

Do medalu brakło 4 setne

Zuzanna Trambowicz zajęła 4 miejsce w wyścigu na 200 metrów stylem motylkowym (2:18.38). Do medalu zabrakło bardzo niewiele. Tylko cztery setne dzieło Polkę od trzeciej na mecie, Szwajcarki Tamary Schaad. Zwyciężyła z ponad dwusekundową przewagą, Słowenka Katja Fain.

Równe 700 punktów za swój występ na 200 metrów delfinem uzyskał Krzysztof Oller. Reprezentant Polski zatrzymał aparaturę pomiaru czasu na wyniku 2:05.57, który dał mu ostatecznie 5 miejsce.

Poza zasięgiem

Podczas popołudniowej sesji zawodów rozegrane zostały wyścigi na dystansie 200 metrów stylem klasycznym. Zarówno wśród dziewczyn jak i chłopców zwyciężyli pływacy z Grecji. Nasi reprezentanci: Hubert Szabłowski (2:20.53) i Aleksandra Kramer (2:42.18) zajęli odpowiednio szóste i dziewiąte miejsce.

Sklasyfikowane sztafety

Pierwszy „sztafetowy” medal dla Polski wywalczyły nasze juniorki podczas rywalizacji na dystansie 4x200 metrów stylem dowolnym. Dziewczyny płynące w składzie: Dominika Kossakowska, Julia Zaborowicz, Karolina Piechota i Kinga Paradowska uzyskały wynik 8:28.99 i mogą świętować zdobycie brązowych medali.

W tej samej konkurencji wśród juniorów zwyciężyli Bułgarzy przed Grekami i Szwajcarami. Polacy płynący w składzie Kacper Piotrowski, Rafał Słowik, Gracjan Domański i Bartłomiej Koziejko zostali sklasyfikowani na piątej pozycji.

Podsumowanie po pierwszym dniu

Polski zespół ma na swoim koncie siedem medali: 1 złoty, 2 srebrne i 4 brązowe. W rozrachunku punktowym zajmuje 4 miejsce z dorobkiem 137 punktów. Po pierwszym dniu zawodów prowadzi Grecja (184 punkty), druga Turcja (179 punktów) i trzecia Szwajcaria (173 punkty).

Okazja do odrobienia strat już jutro. Początek trzeciej sesji o godzinie 10.40.