Kolejny medal Katarzyny Wilk

Szymon Gagatek 2012-12-02 00:09

Zawodniczki Uniwersytetu Południowej Kalifornii, wśród których znalazła się również Katarzyna Wilk, zajęły drugie miejsce w wyścigu sztafetowym 4x50 jardów stylem zmiennym, podczas drugiego dnia Zimowych Mistrzostw Stanów Zjednoczonych na pływalni jardowej, które odbywają się w Austin, w stanie Teksas. To już trzeci medal wywalczony przez Polkę na tej imprezie.

Wilk wystartowała w finale A na ostatniej, kraulowej zmianie. W momencie kiedy wskakiwała do wody, jej ekipa znajdowała się na prowadzeniu po bardzo dobrym występie Kendyl Stewart w stylu motylkowym. Niestety na ostatnich 50 jardach lepsza od naszej reprezentantki ponownie okazała się Margo Geer, zapewniając Uniwersytetowi Arizony pierwsze miejsce i nowy rekord mistrzostw (1:36.46). Z kolei w ostatniej konkurencji dnia - sztafecie 4x200 jardów kraulem - Polka wystąpiła w drugim zespole swojej uczelni już na pierwszym odcinku, ale jej ekipa zajęła na mecie piątą pozycję. Wilk na swojej zmianie uzyskała czwarty czas - 1:48.60. Wygrały zawodniczki pierwszego zespołu Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Katarzynie Wilk udało się również załapać do startu w finale C konkurencji 200 jardów stylem dowolnym. Dostała się do niego z ostatnim, 24. czasem (1:48.34) i dokładnie na tej pozycji została ostatecznie sklasyfikowana. W sesji wieczornej, w walce o 17. miejsce, zajęła ostatnią lokatę - płynąc minimalnie szybciej niż rano (1:48.22).

W finale C wyścigu na 400 jardów stylem zmiennym wystąpiła Joanna Budzis. Polka co prawda w kwalifikacjach była 25. (4:26.43), ale wobec wycofania się jednej z zawodniczek mogła wziąć udział w sesji wieczornej. W niej udało jej się znacznie poprawić swój czas i z wynikiem 4:19.91 zajęła w swoim wyścigu 4. miejce, co w końcowym rozrachunku oznaczało 20. pozycję w klasyfikacji tej konkurencji.

Pierwszego dnia zawodów jedynym polskim zawodnikiem w konkurencji indywidualnej, który popłynął w finale A był Michał Domagała. Tym razem - na 200 jardów kraulem - wystąpił w finale B i zajał w nim czwartą pozycję. W kwalifikacjach 16-letni Polak zajął 17. pozycję (1:36.93), ale z "wyścigu pocieszenia" wycofał się Garrett Weber-Gale, robiąc miejsce dla Polaka. Ten swojej szansy nie zmarnował, poprawił się w stosunku do sesji porannej (1:35.49) i ostatecznie zajął 12. miejsce.

Dwa starty w sesji finałowej czekały Adama Mączewskiego. W finale B sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym Polak pływający w barwach uczelni z Pittsburgha wystartował na pierwszej zmianie - w stylu grzbietowym i uzyskał czas 23.41 s. Ostatecznie jego drużyna była czwarta i została sklasyfikowana na 12. pozycji. Nasz zawodnik wystąpił również w finale C na 100 jardów grzbietem. Do tego wyścigu dostał się z 24. czasem (48.51 s) i zajął w nim siódmą lokatę, płynąc wolniej niż rano (48.90 s).

Do bardzo udanych zaliczy drugi dzień zawodów w Austin Melissa Franklin. Multimedalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zwyciężyła w dwóch konkurencjach: 200 jardów stylem dowolnym (1:42.42) i 100 jardów stylem grzbietowym (51.87 s). Na 100 jardów stylem klasycznym znakomicie spisał się Kevin Cordes, który wygrał tę konkurencję, bijąc rekord Ameryki (51.10 s), z kolei na 100 jardów stylem grzbietowym Matt Grevers ustanowił nowy rekord Stanów Zjednoczonych (44.55 s).