Budapeszt 2019: Herasimowicz 7., rekord Polski Radziszewskiego

Szymon Gagatek 2019-08-22 20:35

Trzeci dzień mistrzostw świata juniorów już za nami. W sesji popołudniowej w Dunaj Arenie Zuzanna Herasimowicz zajęła 7. miejsce na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Do jutrzejszego finału 50 m stylem grzbietowym awansował natomiast Krzysztof Radziszewski. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa dokonał tej sztuki poprawiając własny rekord Polski 17-latków o dokładnie 17 setnych sekundy.

Herasimowicz występ w swojej koronnej konkurencji rozpoczęła od zajęcia 7. lokaty w eliminacjach. Wspierana głośno przez młodych uczestników Otylia Swim Camp w Dębicy, którzy w ramach obozu na jeden dzień zajrzeli do stolicy Węgier, uzyskała czas 2:12.41. Niestety, kilka godzin później nie zdołała się poprawić. Zmagania w finale ukończyła jako przedostatnia, z wynikiem 2:13.15. Jest to jak na razie najlepsze osiągnięcie reprezentacji Polski na tegorocznych mistrzostwach świata juniorów w konkurencjach indywidualnych.

Jutro wyczyn zawodniczki AZS AWF Warszawa będzie mógł poprawić inny zawodnik ze stolicy, Krzysztof Radziszewski. W czwartek 17-latek trenujący na Bielanach wszedł do najlepszej ósemki na 50 m stylem grzbietowym, ustanawiając nowy rekord Polski w swojej kategorii wiekowej. W półfinałach pokonał jedną długość basenu w 25.61, o 17 setnych sekundy szybciej niż na krajowym czempionacie w Olsztynie. Dało mu to 7. miejsce w stawce, w której najszybszy okazał się Wyatt Davis ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanin zanotował czas 25.16, minimalnie wyprzedzając mistrza Europy juniorów, Thomasa Ceccona z Włoch (25.20). Z dalszej rywalizacji odpadł Jakub Mościcki, który rano wyrównał życiówkę (26.04), a po południu popłynął o trzy setne sekundy wolniej i zajął 15. pozycję.

Na 15. miejscu finiszował też Filip Orlicz na dystansie 50 m stylem dowolnym. Kolega klubowy Radziszewskiego i Mościckiego uzyskiwał dziś wyniki 23.16 w eliminacjach i 23.25 w półfinałach. Fantastycznie poradził sobie za to David Curtiss z USA, który złamał barierę 22 sekund, przepływając 50 metrów w 21.95.

Już rano z dalszymi zmaganiami pożegnała się natomiast nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym. Jan Karolczak (50.47), Filip Orlicz (50.32), Marta Klimek (57.12) i Aleksandra Knop (56.87) uplasowali się na 10. lokacie z łącznym rezultatem 3:34.78.