Drugi dzień Mistrzostw Polski za nami

Szymon Gagatek 2012-12-20 21:20

Zakończył się kolejny dzień Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu na krótkim basenie, które odbywają się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dziś nie udało się pobić żadnego rekordu kraju seniorów, padło natomiast wiele naprawdę dobrych wyników.

Na początku sesji finałowej odbyły się najszybsze serie wyścigów na dystansie 800 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn. Wśród pań swój drugi złoty medal w Ostrowcu wywalczyła Donata Kilijańska. Zawodniczka reprezentująca barwy miejscowego KSZO uzyskała czas 8:31.75 i o niespełna pięć sekund wyprzedziła Justynę Burską. Brązowy medal dla Joanny Zachoszcz (8:38.20). Obie poprawiły swoje życiówki.

W rywalizacji mężczyzn padły aż trzy rekordy kraju. Drugi dziś złoty medal dla KSZO zdobył Marcin Kaczmarski, który czasem 7:45.16 ustanowił nowy rekord Polski 18-latków. Tuż za nim finiszował Filip Zaborowski, a trzeci był Paweł Furtek. Jego wynik – 7:48.25 – to z kolei rekord kraju wśród siedemnastolatków. Trzecim historycznym rezultatem popisał się Wojciech Wojdak (7:53.26 – nowy rekord Polski zawodników 15-letnich).

Na dystansie 200 m stylem klasycznym kobiet zwyciężyła, z najlepszym czasem w karierze (2:24.83), Weronika Paluszek. Zawodniczka Śląska Wrocław wyprzedziła Paulinę Zachoszcz i Kingę Cichowską. Z kolei w finale żabkarzy na o połowę krótszym dystansie najszybszy okazał się Piotr Puciło. Jako jedyny złamał granicę minuty (59.86 s) i finiszował o 0.23 s przed Dawidem Szulichem.

Dziś wieczorem trzeci indywidualny medal Mistrzostw Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim wywalczyła Alicja Tchórz. Na 100 m stylem dowolnym wyprzedziła Paulinę Żelazną i Katarzynę Ptasińską. Na tym samym dystansie, ale w stylu grzbietowym zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyły Klaudia Naziębło i Maja Zawiszewska. Ostatecznie lepsza była ta pierwsza, uzyskując czas 1:00.26. Zawiszewska przegrałą z zawodniczką Juvenii Wrocław zaledwie o… cztery setne sekundy! Brązowy medal dla Katarzyny Górniak (1:01.18).

Blisko poprawienia rekordu Polski 18-latków na 100 m stylem motylkowym był Michał Poprawa. W finale tej konkurencji zwyciężył z czasem 51.90 s, zaledwie o jedną dziesiątą gorszym od wyniku Marcina Cieślaka sprzed dwóch lat, z Mistrzostw Świata w Dubaju. Drugie miejsce wywalczył Oskar Krupecki (52.21 s), a trzecie trenujący w USA Marcin Tarczyński (52.41 s).

W półfinałach 50 m stylem motylkowym pań najszybsza była Karolina Szczepaniak (27.76 s), która wyprzedziła Annę Dowgiert (27.88 s). Kilkadziesiąt minut później odbył się finał tej konkurencji. W nim Szczepaniak popłynęła już wolniej i zajęła dopiero piątą pozycję. Wygrała Dowgiert, z czasem 26.34 s. Na podium stanęły same zawodniczki Śląska Wrocław. Druga była Paulina Żelazna, a trzecia – Maja Zawiszewska.

Na 50 m grzbietem mężczyzn złoto zdobył Radosław Kawęcki. W finale o 0.16 s wyprzedził Tomasza Polewkę. Na najniższym stopniu podium znalazł się Krzysztof Jankiewicz. Rekord kraju wśród 15-latków dwukrotnie wieczorem poprawiał Dawid Murzyn. Zawodnik Jordana Kraków w półfinałach uzyskał czas 25.35 s, a w wyścigu o medale poprawił się jeszcze o sześć setnych sekundy!

Znakomicie wieczorem zaprezentował się Konrad Czerniak. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego zajął pierwsze miejsce w półfinałach 100 m stylem dowolnym z czasem 46.88 s! Wynik ten oznaczałby w Stambule spokojny awans do finału (tam Czerniak był dziesiąty – 47.41 s), a w wyścigu medalowym dałby mu piątą pozycję. Na 100 m stylem zmiennym najszybsza była brązowa medalistka niedawno zakończonych Mistrzostw Świata – Aleksandra Urbańczyk, która finiszowała w czasie 1:00.50.