Wielomecz Limassol: Medalowe "oczko"

Joanna Kwatera 2016-04-03 23:16

Polscy pływacy okazali się najlepsi spośród 11 ekip narodowych startujących w ramach wielomeczu pływackiego rozgrywanego na Cyprze. Na 50 metrowej pływalni w Limassol Biało-czerwoni zdecydowanie wyprzedzili w klasyfikacji generalnej Izrael i Brazylię. W drugim dniu zawodów polscy pływacy zdobyli aż 11 medali, w tym 5 złotych krążków!

Zdobywcą pierwszego medalu dla Polski w dzisiejszych zmaganiach na Cyprze został Piotr Siemiński. Zawodnik UKS Żoliborz zdeklasował rywali w konkurencji 200m stylem klasycznym i na mecie zameldował się prawie 6 sekund przed drugim Grekiem Savvasem Thomoglou! Polak wyłączył aparaturę pomiaru czasu na cyfrach 2:18.38, a wynik ten okazał się znacznie lepszy od dotychczasowego rekordu wielomeczu. To również jego nowy rekord życiowy na długim basenie.

Autorem kolejnego medalu był dziś Jakub Smoliński. Na dystansie 100m stylem grzbietowym Polak uplasował się na drugiej pozycji bijąc prawie o sekundę swój rekord życiowy (58.85). Szybszy od niego był tylko Szwajcar Thierry Bollin, który ustanowił nowy rekord wielomeczu 56.53. Jeszcze lepiej w rywalizacji w tej samej konkurencji wśród kobiet poradziła sobie Aleksandra Juc. Polka wygrała dystans finiszując najszybciej z całej stawki i uzyskała czas 1:05.55. Wynik ten jest również jej nowym rekordem życiowym.

Brązowy krążek do worka zdobyczy medalowej polskiej reprezentacji dorzucił długodystansowy mistrz Polski 16latków Bartłomiej Koziejko. Pływak Kormorana Olsztyn w konkurencji 1500m stylem dowolnym dotarł do mety na trzeciej pozycji, ustanawiając swój nowy rekord życiowy na długim basenie – 16:17.68.

Popołudniowy blok polscy pływacy zaczęli od zwycięstwa, a autorką najlepszego wyniku w dzisiejszej rywalizacji na dystansie 200m stylem dowolnym była Dominika Kossakowska. Wynikiem 2:06.66 pokonała wszystkie rywalki, w tym wczorajszą nową rekordzistkę wielomeczu na dwukrotnie dłuższym dystansie Brazylijkę Marię Eduardę Sumidę, ustanawiając swój nowy rekord życiowy. Zaraz po niej na drugim stopniu podium stanął Karol Młynarczyk, który w tej samej konkurencji dał się wyprzedzić tylko reprezentantowi Izraela – Denisowi Loktevowi. Loktev tak jak i na dwukrotnie dłuższym dystansie wczoraj, tak i dziś na dystansie 200m ustanowił nowy rekord wielomeczu – 1:52.32. Polak stracił do niej nieco ponad 2 sekundy (1:54.47).

Srebrny medal dla Polski zdobyła też Zuzanna Trambowicz, której wynik 2:23.28 pozwolił uplasować się na drugiej lokacie w wyścigu na dystansie 200m stylem motylkowym. Rezultat ten to również jej nowy rekord życiowy. Szybsza od niej była tylko zawodniczka z Izraela Lowy May (2:22.10).

Kolejny zacięty pojedynek pomiędzy reprezentantkami Polski i Izraela obserwowaliśmy już w następnej konkurencji – 200m stylem zmiennym. Po pierwszej połowie dystansu prowadziła Kinga Paradowska, ale w stylu klasycznym i dowolnym nieco szybsza okazała się Lea Polonsky i to ona ostatecznie dotknęła finiszowej ściany jako pierwsza, wyprzedzając Polkę o 0,5 sekundy. Wynik 2:21.96 to nowy – znacznie poprawiony rekord życiowy Paradowskiej. Następny triumf Polacy mogli świętować po wyścigu na dystansie 200m stylem zmiennym chłopców. A w nim Jan Kałusowski zdecydowanie pokonał rywali finiszując na pierwszym miejscu z wynikiem 2:07.84.

W konkurencjach sztafetowych bardzo dobrze radziły sobie nasze zespoły. Na dystansie 4x100m stylem dowolnym najpierw zwycięstwo odniosły polskie pływaczki w składzie: Kornelia Fiedkiewicz, Kinga Paradowska, Dominika Kossakowska i Zofia Woźniak (3:56.18), którym do poprawienia rekordu wielomeczu zabrakło 0,04 sekundy, a później srebrnym medalem mogła cieszyć się drużyna chłopców: Karol Młynarczyk, Jakub Smoliński, Piotr Sadłowski i Jakub Kraska. Polacy dali się nieznacznie wyprzedzić tylko zespołowi Brazylii, notując czas 3:30.99.

Dzięki tej wspaniałej postawie polscy pływacy zdobyli w sumie 21 medali i wygrali w klasyfikacji generalnej zawodów, gromadząc na swoim koncie 336 pkt, a za nimi uplasował się Izrael (307 pkt) i Brazylia (288 pkt).