Rekord Polski Urbańczyk i drugi rekord świata Lochte'ego!

Szymon Gagatek 2012-12-15 18:20

Znakomity występ i rekord Polski Aleksandry Urbańczyk, kolejna życiówka Jana Świtkowskiego, pech Konrada Czerniaka i najlepszy czas w historii pływania na 100 m stylem zmiennym Ryana Lochte’ego – to w wielkim skrócie najważniejsze wydarzenia sesji finałowej czwartego dnia Mistrzostw Świata w pływaniu na krótkim basenie w Stambule. Tak naprawdę działo się jednak zdecydowanie więcej…

W sesji finałowej mieliśmy trzech naszych reprezentantów. Jako pierwsza zaprezentowała się Urbańczyk, która wygrała swój wyścig półfinałowy na 50 m stylem grzbietowym i zajęła ostatecznie w kwalifikacjach drugą pozycję (26.56 s), poprawiając o trzynaście setnych należący do niej rekord Polski, ustanowiony również w Stambule, ale jeszcze w stroju poliuretanowym. Szybsza od niej była dziś tylko Chinka, Zhao Jing, która poprawiła rekord Mistrzostw Świata, czasem 26.11 s, który jest również najlepszym wynikiem w historii pływania w stroju tekstylnym (Polka znajduje się w tej klasyfikacji na czwartej pozycji)! Na trzecim miejscu w dzisiejszych kwalifikacjach znalazła się Mistrzyni Świata na dwukrotnie dłuższym dystansie - Olivia Smoliga. Amerykanka przegrała z Urbańczyk o zaledwie jedną setną sekundy. Jutro około godziny 18:06 (wtedy odbędzie się finał w tej konkurencji) wszyscy będziemy mocno trzymać za Polkę kciuki!!!

Tak dobrze nie poszło niestety Konradowi Czerniakowi. Polak na 100 m stylem dowolnym był o krok od awansu do finału (uzyskał czas 47.41 s). Podobnie było na sprinterskim dystansie (tam miejsce w wyścigu o medale podopieczny Bartosza Kizierowskiego przegrał o pięć setnych). Tym razem do ósmego zawodnika - najlepszego w kwalifikacjach, Rosjanina Evgeny Lagunova - stracił zaledwie 0.06 s. Z czwartego toru w jutrzejszym finale popłynie rodak Lagunova, Vladimir Morozov, który jako jedyny złamał granicę 46 sekund (45.79 s) i o dokładnie 1.04 s (!) wyprzedził Włocha Lucę Dotto.

W swoim kolejnym starcie w Stambule bardzo dobrze zaprezentował się Jan Świtkowski. Polak został sklasyfikowany na czternastym miejscu, ale wyścig ukończył z czasem 54.21 s. Tym samym w ciągu jednego dnia poprawił swoją życiówkę aż o 0.77 s! Nasz reprezentant płynął dokładnie w tym samym wyścigu, w którym Ryan Lochte… ustanowił drugi rekord świata na tych mistrzostwach. Amerykanin uzyskał rezultat 50.71 s, a więc o pięć setnych lepszy od osiągnięcia Petra Mankoca z 2009 roku! To chyba rozwiązuje kwestię złotego medalu w dniu jutrzejszym. Na drugim miejscu znalazł się Kenneth To z Australii (51.47 s), który jutro zapewne powalczy o srebro z George’em Bovellem z Trynidadu i Tobago, który w półfinałach był trzeci (51.66 s).

Dzisiejszego dnia rozegrano tylko pięć finałów. W pierwszym z nich, na 100 m stylem klasycznym kobiet, triumfowała fenomenalna Ruta Meilutyte. Tempo piętnastoletniej Litwinki była w stanie wytrzymać tylko Alia Atkinson z Jamajki, ale i ona musiała uznać wyższość nowej gwiazdy światowego pływania, przegrywając z nią o 0.28 s. Meilutyte niemal tradycyjnie ustanowiła nowy rekord Europy (1:03.52), dokładnie o sześć dziesiątych sekundy poprawiając osiągnięcie Rikke Moeller Pedersen sprzed kilkunastu dni, z Chartres. Dziś Dunka była trzecia, płynąc również szybciej niż na Mistrzostwach Europy - 1:04.05. Warto dodać, że tylko Jessica Hardy pływała w stroju tekstylnym szybciej od Litwinki!

W kolejnym finale doszło do małej niespodzianki. Złoto na 50 m stylem grzbietowym mężczyzn zdobył Australijczyk Robert Hurley, który dwie długości basenu pokonał w 23.04 s. Srebrny medal dla Amerykanina Matthew Greversa. Mistrz Świata na 100 m grzbietem uzyskał czas 23.17 s. Dwie setne sekundy za nim finiszował Stanislav Donets. Rosjanin – chociaż zdobył w Stambule dwa medale – chyba trochę rozczarował swoich rodaków. Wystarczy powiedzieć, że w Pucharze Świata wygrał wszystkie osiem wyścigów na 50 m stylem grzbietowym i… w każdym z nich był lepszy od Hurley’a. Sobota to znów nie był jego dzień…

Rywalizację na 50 m stylem motylkowym mężczyzn wygrał faworyt – Nicholas Santos. Brazylijczyk znów poprawił rekord Mistrzostw Świata i najlepszy wynik na świecie w stroju tekstylnym, uzyskując czas 22.22 s (o jedną setną sekundy lepszy niż w półfinałach). Drugi był Chad le Clos z RPA (22.26 s), a z brązowym medalem ze Stambułu wróci Thomas Shields (22.46 s).

Ostatnim indywidualnym finałem była w sobotę rywalizacja na 200 m stylem zmiennym kobiet. Pojedynek pomiędzy Chinką, Ye Shiwen, a Katinką Hosszu z Węgier o mało co nie skończył się rekordem świata. Ostatecznie górą była Azjatka (2:04.64), a do osiągnięcia Julii Smit z USA zabrakło jej tylko czterech setnych sekundy. Przed ostatnimi metrami w stylu dowolnym na prowadzeniu była jeszcze triumfatorka tegorocznego Pucharu Świata, ale na mecie musiała uznać wyższość świetnie finiszującej Ye. Od złota dzieliło ją 0.08 s. Brązowy medal wywalczyła Hannah Miley z Wielkiej Brytanii.

W rywalizacji sztafet 4x100 m stylem dowolnym status quo z kwalifikacji zachowany. Triumfowały Amerykanki (3:31.01) w składzie: Megan Romano, Jessica Hardy, Lia Neal, Allison Schmitt. Drugie miejsce dla Australijek (3:32.90), które po 250 metrach były jeszcze na prowadzeniu, a trzecie dla Dunek (3:33.51).

Dziś odbyły się również półfinały na 50 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym kobiet, a także na 50 m stylem klasycznym mężczyzn. W sprincie kraulem najlepsza okazała się Aliaksandra Herasimenia (24.13 s), przed Jeanette Ottesen (24.25 s) i Brittą Steffen (24.27 s). Na 100 m stylem motylkowym triumfowała Iliara Bianchi (56.60 s), a w półfinałach na 50 m żabką najszybszy był Damir Dugonjic. Słoweniec uzyskał czas 26.27 s i wyraźnie wyprzedził Florenta Manaudou (26.49 s).