Dublet Urbańczyk trzeciego dnia finałów Mistrzostw Polski

Szymon Gagatek 2012-12-21 19:11

Trzeci dzień Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu na krótkim basenie, które odbywają się w Ostrowcu Świętokrzyskim dobiega końca. Podczas sesji finałowej świetny występ zaliczyła Aleksandra Urbańczyk, która wygrała dwie konkurencje, uzyskując rewelacyjny czas na dystansie 50 m stylem grzbietowym - tym samym, na którym przed kilkoma dniami zostawała trzecią zawodniczką świata.

Rywalizacja w trzeciej sesji finałowej rozpoczęła się od najszybszej serii wyścigów na 1500 m stylem dowolnym mężczyzn. Na podium stanęła trójka zawodników MKP Szczecin. Wygrał Mateusz Sawrymowicz. Czwarty zawodnik Mistrzostw Świata w Stambule uzyskał czas 14:41.24 i wyraźnie wyprzedził swoich klubowych kolegów: Filipa Zaborowskiego i Pawła Furtka.

W finale 400 m stylem zmiennym bardzo blisko poprawienia swojego rekordu życiowego była Donata Kilijańska. Zawodniczka reprezentująca KSZO Ostrowiec Świętokrzyski wygrała rywalizację z czasem 4:08.41, zdobywając swoje trzecie złoto na tegorocznych Mistrzostwach Polski. Zaciętą walkę o srebrny medal stoczyły Justyna Burska i Joanna Zachoszcz. Jeszcze na sto metrów przed końcem wyścigu lepsza była pływaczka AZS UWM Olsztyn, ale ostatecznie to Burska stanęła na drugim stopniu podium, wyprzedzając swoją rywalkę o 0.28 s.

Dwa złote medale zdobyła dziś indywidualnie Aleksandra Urbańczyk. Brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Stambule wygrała rywalizację na 100 m stylem zmiennym i 50 m stylem grzbietowym. W pierwszej z tych konkurencji uzyskała czas 1:00.26. Druga była Alicja Tchórz, a trzecia Zuzanna Chwadeczko, która świetnie przepłynęła ostatnie metry wyścigu, wyprzedzając Marcelinę Radlińską. Na sprinterskim dystansie Urbańczyk popłynęła tylko o osiem setnych sekundy wolniej od rekordu Polski, ustanowionego w finałowym wyścigu w Turcji! Rezultat 26.58 s dał jej ponad sekundę(!) przewagi nad Klaudią Naziębło i Mają Zawiszewską.

Na 200 m stylem motylkowym mężczyzn nie było mocnych na Michała Poprawę. Ósmy zawodnik Mistrzostw Świata w tej konkurencji wyprzedził dziś wyraźnie Oskara Krupeckiego i Marcina Paszka. Z kolei na 100 m kraulem triumfował Konrad Czerniak. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego popłynął wolniej niż w półfinałach, ale czas 47.05 s dał mu pewne zwycięstwo. Drugie miejsce wywalczył Kacper Majchrzak (48.10 s), a trzecie – Dawid Zieliński (48.38 s).

W półfinałach 50 m stylem klasycznym mężczyzn znakomicie spisał się Maciej Hołub. Zawodnik Orlika Przeworsk zajął drugie miejsce i czasem 27.59 s poprawił rekord Polski 17-latków, a także… zawodników 18-letnich! Z kolei najlepszy wynik w historii naszego kraju wśród 16-latków (28.17 s) ustanowił Krzysztof Tokarski, a odebrał go właśnie Hołubowi. Nie wystarczyło to jednak na awans do finału – reprezentant Victorii Racibórz zajął dziewiąte miejsce… W wyścigu o medale triumfował Piotr Puciło. Złoto dał mu czas 27.02 s.

Rekord Polski ustanowiły natomiast zawodniczki Śląska Wrocław w sztafecie 4x50 m stylem zmiennym. Maja Zawiszewska, Weronika Paluszek, Anna Dowgiert i Paulina Żelazna uzyskały czas 1:49.91! Drugie miejsce dla zawodniczek Juvenii Wrocław, a trzecie - dla Unii Oświęcim.

Warto dodać, że dziś odbyły się również półfinały w czterech konkurencjach na dystansie 100 metrów. W stylu zmiennym mężczyzn najszybszy był Marcin Tarczyński (54.07 s), a w stylu klasycznym kobiet – Weronika Paluszek  (1:08.94). Na dystansie 100 m stylem grzbietowym najlepszy okazał się Tomasz Polewka (53.07 s), a Dawid Murzyn już „tradycyjnie” pobił rekord Polski 15-latków (54.76 s – o jedną setną sekundy szybciej niż rano) i z szóstym wynikiem wszedł do finału. Z kolei na 100 m stylem motylkowym z pierwszym czasem do wyścigu medalowego dostała się Alicja Tchórz (1:00.99).