Polskie sukcesy na Maderze! Trzy medale jednego dnia

Szymon Gagatek 2021-05-18 22:38

Dwa srebra i brąz wywalczyli reprezentanci Polski w trakcie wtorkowej sesji finałowej mistrzostw Europy w pływaniu osób niepełnosprawnych, które odbywają się w Portugalii. Na drugich miejscach rywalizację kończyli Oliwia Jabłońska (na 400 m stylem dowolnym w grupie S10) i Jacek Czech (na 100 m stylem grzbietowym S2), natomiast trzecią pozycję zapewnił sobie Alan Ogorzałek (400 m stylem dowolnym S10).

Dwa starty i dwa medale. Oliwia Jabłońska spisuje się na Maderze znakomicie. Po srebrze na 200 m stylem zmiennym, trzeciego dnia czempionatu sięgnęła po kolejny krążek z tego samego kruszcu - tym razem na dystansie 400 m stylem dowolnym, a więc w konkurencji, w której jest przecież aktualną mistrzynią świata. Wyścig finałowy miał bardzo ciekawy przebieg. Jabłońska i jej najgroźniejsza rywalka, Bianka Pap, szybko urwały się reszcie stawki i było jasne, że kwestia złota rozstrzygnie się między nimi. Polka przez długi czas była minimalnie z przodu, jednak na przedostatnich 50 metrach to Węgierka przystąpiła do ataku. Nasza reprezentantka próbowała jeszcze skontrować po ostatnim nawrocie, ale Pap okazała się szybsza o dwadzieścia sześć setnych sekundy. Podopieczna Beaty Pożarowszczyk-Kuczko i Sławomira Kuczki uzyskała wynik 4:31.79. Szybciej w swojej karierze pływała tylko raz, więc można to uznać za dobry prognostyk przez igrzyskami paraolimpijskimi, które zblizają się już wielkimi krokami.

Chwilę przez Jabłońską swój sukces na 400 m stylem dowolnym świętował Alan Ogorzałek. Młody zawodnik Startu Wrocław, który za dwa tygodnie będzie świętował swoje 18-ste urodziny, poprawił życiówkę o ponad dwie i pół sekundy i przebojem wdarł się do pierwszej trójki. Zanotował czas 4:15.11, a na mecie wyprzedzili go tylko Maksym Krypak z Ukrainy i Stefano Raimondi z Włoch.

Jeszcze wcześniej medal zdobył Jacek Czech. Nasz doświadczony pływak wystartował na dystansie 100 m stylem grzbietowym w grupie S2 i dotarł do mety trzeci, z wynikiem 2:13.01. Najszybszy okazał się jednak Chilijczyk Alberto Abarza. Zawodnicy spoza Europy mogą startować na Maderze, ale nie są uwzględniani przy podziale medali, więc ostatecznie to Polakowi przypadł tytuł wicemistrza Europy. Warto też wspomnieć, że 8. miejsce w wyścigu finałwoym wywalczył Juliusz Trochimczuk.

Pozostali biało-czerwoni zajmowali już miejsca poza podium. Najbliżej medalu był Michał Golus - w finale 100 m stylem motylkowym (grupa S8) finiszował z rezultatem 1:06.50 i uplasował się na 4. lokacie. Z kolei wśród niedowidzących rywalizujących na 100 m stylem dowolnym 6. był Kamil Rzetelski, a 8. pozycję zajęli Adrian Jastrzębski i Joanna Mendak.

Już w eliminacjach życiówkę na 100 m stylem klasycznym SB11 poprawił Przemysław Drąg. Płynąc o osiem setnych sekundy szybciej od swojego najlepszego osiągnięcia zajął 6. miejsce. Kilka godzin później nie był już tak szybki i ostatecznie został sklasyfikowany o jedną lokatę niżej. Siódmy (z nowym rekordem życiowym; 1:01.94) był również Igor Hrehorowicz na 100 m stylem motylkowym (S9).