Tajpej 2017: Kapitalne zwieńczenie sezonu! Pielowski z brązem!

Szymon Gagatek 2017-08-27 03:34

Po siedmiu dniach rywalizacji pływaków o medale Uniwersjady na basenie nadszedł czas na wyścigi na wodach otwartych. Wśród mężczyzn na dystansie 10 km rewelacyjnie spisał się Krzysztof Pielowski. Reprezentant Kormorana Olsztyn wykorzystał doświadczenie zdobyte na lipcowych mistrzostwach świata i wspiął się na najniższy stopień podium!

Dla Pielowskiego start w Tajpej okazał się pięknym zwieńczeniem sezonu 2017 w pływaniu długodystansowym. Po bardzo wysokich lokatach na mistrzostwach świata w Budapeszcie (12. na 5 km i 11. na 10 km) i obronie tytułu na krajowym czempionacie w Olsztynie, teraz po raz pierwszy w życiu stanął na podium wielkiej międzynarodowej imprezy! Polak zajął w niedzielnym wyścigu 3. pozycję, przegrywając tylko z Gregorio Paltrinierim z Włoch i Soerenem Meissnerem z Niemiec. Uzyskał czas 1:55:19.6, tracąc do zwycięzcy dwadzieścia siedem sekund.

Dla Paltrinieriego suckes w kanale na rzece Tamsui to z kolei następny krok w kierunku realizacji celu na najbliższe igrzyska olimpijskie. Reprezentant Italii chciałby za trzy lata w Tokio zostać pierwszym zawodnikiem w historii, któremu uda się zdobyć złote krążki zarówno na pływalni, jak i na otwartym akwenie. W tym tygodniu 1. miejsce zajmował trzykrotnie, nie mając sobie równych na 800 i 1500 m stylem dowolnym oraz na 10 km.

Wyniki rywalizacji mężczyzn na dystansie 10 km:
1. Gregorio Paltrinieri (Włochy)   1:54:52.4
2. Soeren Meissner (Niemcy)   1:55:01.5
3. Krzysztof Pielowski (Polska)   1:55:19.6

W rywalizacji kobiet zaprezentowały się dziś dwie zawodniczki AZS UWM Olsztyn: Joanna Zachoszcz i Justyna Burska. Pierwsza z nich uplasowała się na 10. miejscu. Nasza olimpijka zanotowała czas 2:05.32.7, tracąc ponad minutę do najszybszych pływaczek. Kłopoty na trasie miała Burska, której niestety nie udało się ukończyć wyścigu. Zwyciężyła Węgierka Anna Olasz. Wicemistrzyni świata na dystansie 25 km z Kazania wyprzedziła o ponad pięć sekund Giulię Gabrielleschi z Włoch.

Wyniki rywalizacji kobiet na dystansie 10 km:
1. Anna Olasz (Węgry)   2:04:12.2
2. Giulia Gabrielleschi (Włochy)   2:04:17.9
3. Adeline Furst (Francja)   2:04:23.1
...10. Joanna Zachoszcz (Polska)   2:05:32.7
DNF  Justyna Burska (Polska)

Pływackie zmagania w Tajpej kończymy zatem z trzema medalami i dużą liczbą miejsc w pierwszej ósemce. Oprócz Pielowskiego na podium stanął też, i to aż dwukrotnie, Kacper Majchrzak. Podopieczny Michała Szymańskiego był drugi na 100 i 200 m stylem dowolnym. Na dłuższym z tych dystansów poznaniak ustanowił również nowy rekord Polski (1:46.19).

Kolejna Letnia Uniwersjada odbędzie się już za dwa lata. W 2019 roku najlepszych sportowców-studntów gościć będzie włoski Neapol.